10 najlepszych dramatów wojennych

10 najlepszych dramatów wojennych
Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański02.09.2023 | 7 min.

Wojna to jedno z najtragiczniejszych doświadczeń w historii ludzkości. Nic więc dziwnego, że tematyka wojenna od zawsze fascynowała artystów i twórców filmowych. Wojenne dramaty potrafią wstrząsnąć widzem, pokazać okrucieństwo konfliktów zbrojnych, ale też piękno ludzkiej solidarności i honoru. W niniejszym artykule przybliżamy 10 wybitnych dramatów wojennych, które na zawsze zapisały się w historii kina.

Wstrząsające historie z czasów II wojny światowej

II wojna światowa to niewątpliwie jedno z najmroczniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości. Nic więc dziwnego, że stanowi inspirację dla wielu reżyserów i scenarzystów. Filmy osadzone w tych tragicznych czasach potrafią wstrząsnąć widzem i uzmysłowić mu okrucieństwo tamtych lat. Do najlepszych dramatów wojennych związanych z II wojną światową zaliczyć można m.in. "Szeregowca Ryana" Stevena Spielberga, "Pianistę" Romana Polańskiego czy "Listę Schindlera" w reżyserii samego Stevena Spielberga. Produkcje te w mistrzowski sposób oddają atmosferę tamtych lat - terror, cierpienie niewinnych ludzi, ale też piękno ludzkiej solidarności. Aktorzy grający w tych filmach wcielają się w postaci, których losy głęboko poruszają widza. To filmy, które po obejrzeniu długo pozostają w pamięci.

Szeregowiec Ryan

"Szeregowiec Ryan" to amerykański dramat wojenny z 1998 roku w reżyserii Stevena Spielberga. Akcja filmu rozgrywa się w 1944 roku, w czasie alianckiej inwazji w Normandii. Film opowiada historię tytułowego szeregowca Jamesa Ryana, którego grupa żołnierzy otrzymuje rozkaz odnalezienia i uratowania. Wraz z bohaterami przemierzamy piekło wojny, sceny bitew są niezwykle realistyczne i wstrząsające. Jednocześnie film pokazuje dramatyzm decyzji podejmowanych przez dowódców, którzy muszą poświęcać życie wielu ludzi dla ratowania jednego. Dzieło Spielberga zachwyca znakomitą reżyserią i niesamowitą grą aktorów.

Pianista

"Pianista" to polski dramat wojenny z 2002 roku w reżyserii Romana Polańskiego, oparty na wspomnieniach Władysława Szpilmana. Głównym bohaterem jest utalentowany polski pianista żydowskiego pochodzenia, który przeżywa koszmar II wojny światowej i Holocaustu. Losy Szpilmana pokazują tragedię niewinnych ofiar wojny, terror okupacji niemieckiej w Polsce oraz heroiczną walkę o przetrwanie w ekstremalnie trudnych warunkach. Film wzrusza i wstrząsa dramatycznymi scenami, a także genialną grą Adrien Brody, który wcielił się w głównego bohatera.

Lista Schindlera

Kolejnym wojennym dramatem w reżyserii Spielberga jest "Lista Schindlera" z 1993 roku opowiadająca o Oskarze Schindlerze, niemieckim przemysłowcu, który uratował przed Holokaustem ponad 1000 Żydów zatrudniając ich w swojej fabryce. Film pokazuje okrucieństwo niemieckiej okupacji Polski i Holocaust, ukazując tragedię Żydów w Krakowie. Jednocześnie ukazuje postać Schindlera, który ryzykując własnym życiem ratuje niewinne ofiary. Produkcja zachwyca reżyserią i wybitnymi kreacjami aktorskimi Liama Neesona jako Schindlera oraz Ralpha Fiennesa jako okrutnego oficera SS Amona Götha.

Klasyka filmowa poruszająca tematykę wojenną

Oprócz filmów osadzonych w realiach II wojny światowej, warto zwrócić uwagę na wojenne dramaty będące ekranizacjami klasycznych powieści. Te produkcje również potrafią wzruszyć i skłonić do refleksji nad absurdem wojny. Wśród najlepszych dramatów wojennych tego typu wymienić należy "Cienką czerwoną linię" Terrence'a Malicka na podstawie powieści Jamesa Jonesa czy też "Bękarty wojny" w reżyserii Stanleya Kubricka, ekranizację powieści Ericha Marii Remarque'a.

Cienka czerwona linia

"Cienka czerwona linia" to amerykański dramat wojenny z 1998 roku w reżyserii Terrence'a Malicka. Film oparty jest na autobiograficznej powieści Jamesa Jonesa i opowiada losy grupy amerykańskich żołnierzy walczących z Japończykami na Guadalcanal. Malick w mistrzowski sposób ukazuje piekło walki w dżungli, skupiając się na przeżyciach psychicznych żołnierzy i ich zmaganiu się z grozą wojny. Film zachwyca znakomitą obsadą aktorską i wspaniałymi zdjęciami Johna Tolla.

Bękarty wojny

Klasyka kina wojennego to również "Bękarty wojny" Stanleya Kubricka z 1957 roku na podstawie głośnej powieści Ericha Marii Remarque'a. Film opowiada historię trzech niemieckich żołnierzy - Paula, Alberta i Mullera - którzy trafiają na front zachodni I wojny światowej. Z czasem zaczynają dostrzegać absurd wojny i bezsensowność ginienia w okopach. Kubrick pokazuje tragizm pokolenia młodych ludzi wysłanych na rzeź przez zacietrzewienie polityków. Wspaniałe aktorstwo i przejmująca historia sprawiają, że film ten po dziś dzień jest arcydziełem kina wojennego.

Wojenne opowieści na najwyższym poziomie

Najlepsze wojenne dramaty to zazwyczaj produkcje łączące w sobie wysoki poziom filmowego rzemiosła z poruszającą i autentyczną historią. Tego typu połączenie gwarantuje widzom niezapomniane przeżycia i skłania do refleksji nad okrucieństwem wojny. Do arcydzieł kina wojennego zaliczyć można m.in. "Jarzębinę czerwoną" Roberto Benigniego, "Furię" Lukisa Pylatas czy też "Pasażerkę" Andrzeja Munka.

Jarzębina czerwona

"Jarzębina czerwona" w reżyserii Roberto Benigniego to włoski dramat wojenny z 1981 roku opowiadający o losach włoskiego żołnierza deportowanego do nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Film pokazuje okrutną codzienność więźniów i ich desperacką walkę o godne życie w nieludzkich warunkach. Wzruszająca gra aktorska i przepiękne zdjęcia autorstwa Tonino Delli Colli sprawiają, że "Jarzębina czerwona" uchodzi za arcydzieło włoskiego kina wojennego.

Furia

Polski dramat wojenny "Furia" w reżyserii Łukasza Palkowskiego to historia odwetu grupy partyzantów na okupantach niemieckich w końcówce II wojny światowej. Film przedstawia dylematy moralne związane z działaniami partyzanckimi oraz mierzy się z tematem zemsty i sprawiedliwości. Mocna, wciągająca fabuła w połączeniu z wysokim poziomem produkcji sprawiły, że "Furia" jest uznawana za jeden z najlepszych polskich dramatów wojennych ostatnich lat.

Pasażerka

Polski dramat psychologiczny "Pasażerka" w reżyserii Andrzeja Munka to przejmująca opowieść o miłości i winie osadzona w realiach Holocaustu. Główna bohaterka filmu spotyka na luksusowym statku oficera SS, który pełnił służbę w obozie koncentracyjnym. Dramatyczne wspomnienia splatają się z moralnym wyborami bohaterów. Wybitne aktorstwo Aleksandra Bardiniego i Mai Komorowskiej oraz ponadczasowe przesłanie filmu sprawiają, że jest on uznawany za arcydzieło polskiej kinematografii.

Filmy wojenne z niesamowitymi zdjęciami

Oprócz wciągającej fabuły i wybitnych kreacji aktorskich, ważnym elementem każdego dramatu wojennego są zdjęcia. W tego typu filmach zazwyczaj pojawiają się sceny bitew czy też ujęcia ruin i zgliszczy, które oddają atmosferę wojennej pożogi. Do najlepszych dramatów wojennych pod względem zdjęć zaliczyć można "Cienką czerwoną linię", "1917" Sama Mendesa czy "Dunkierkę" Christophera Nolana.

1917

"1917" to brytyjski dramat wojenny w reżyserii Sama Mendesa, którego akcja rozgrywa się podczas I wojny światowej. Film opowiada o dwóch brytyjskich żołnierzach, którzy muszą jak najszybciej przedrzeć się przez ziemie niczyje, by zapobiec atakowi własnych wojsk. Znakomite zdjęcia autorstwa Rogera Deakinsa zdobyły Oscara i oddają piekło wojennej pożogi oraz dramatyzm sytuacji, w której znaleźli się bohaterowie.

Dunkierka

Wojenny dramat "Dunkierka" Christophera Nolana opowiada o heroicznej obronie i ewakuacji alianckich wojsk z tytułowej miejscowości w 1940 roku. Film zachwyca niezwykłymi zdjęciami autorstwa Hoyte'a van Hoytema, które oddają chaos i dramatyzm bitwy o Dunkierkę. Wspaniałe ujęcia scen batalistycznych i zatłoczonych plaż przeplatają się z kameralnymi, introspekcyjnymi momentami żołnierzy. Film Nolana uznawany jest za majstersztyk pod względem zdjęć.

Cienka czerwona linia

Wspomniany już dramat wojenny Terrence'a Malicka "Cienka czerwona linia" zachwyca również pod względem zdjęć, za które John Toll otrzymał Oscara. Film łączy w sobie wspaniałe sceny batalistyczne, ujęcia majestatycznej przyrody Guadalcanalu oraz poetyckie, metaforyczne kadry. Zdjęcia doskonale oddają nastrój i wymowę tego poruszającego dramatu wojennego.

Wojenne dramaty psychologiczne

Wśród najlepszych dramatów wojennych ważne miejsce zajmują filmy skupiające się na psychologicznej stronie konfliktu oraz jego wpływie na ludzką psychikę. Obrazy te badają skutki wojny dla ludzkiego umysłu i duszy. Do arcydzieł tego nurtu należą m.in. "Johnny wziął karabin" Daltona Trumbo, "Stalingrad" Jeana-Jacques'a Annaud czy "Dywizjon 303"Denisa Delica.

Johnny wziął karabin

"Johnny wziął karabin" to amerykański dramat z 1971 roku w reżyserii Daltona Trumbo. Film skupia się na losach tytułowego Johnny'ego, który po

Podsumowanie

Przedstawione w artykule dramaty wojenne to zaledwie wybrane tytuły spośród wielu wybitnych produkcji poruszających tę tematykę. Każdy z omawianych filmów potrafi głęboko poruszyć widza i skłonić do refleksji nad okrucieństwem i bezsensem wojny. Niezależnie od tego, czy dramat wojenny skupia się na realiach historycznych, psychologicznych aspektach czy też na losach pojedynczych bohaterów, zawsze pozostawia po sobie niezapomniane wrażenie. Takie filmy są ważnym głosem przeciwko wojnie i przemocy. Pokazują, że nawet w czasach największej grozy potrafi zwyciężyć ludzkie honor, solidarność i empatia. Dzięki wciągającej fabule i wysokiemu poziomowi filmowego rzemiosła, wojenne dramaty na stałe zapisały się w historii kina.

Najczęściej zadawane pytania

Do arcydzieł dramatów wojennych osadzonych w realiach II wojny światowej zaliczyć można m.in. "Szeregowca Ryana", "Pianistę" czy "Listę Schindlera" w reżyserii Stevena Spielberga oraz "Pasażerkę" Andrzeja Munka.

Pod względem zdjęć wyróżniają się m.in. "1917" Sama Mendesa, "Dunkierka" Christophera Nolana oraz "Cienka czerwona linia" Terrence'a Malicka.

Do arcydzieł wojennych dramatów psychologicznych zaliczyć można "Johnny wziął karabin" Daltona Trumbo, "Stalingrad" Jeana-Jacques'a Annaud czy polski "Dywizjon 303" w reżyserii Denisa Delica.

Do ekranizacji klasycznej literatury należą m.in. "Cienka czerwona linia" na podstawie powieści Jamesa Jonesa i "Bękarty wojny" według książki Ericha Marii Remarque'a.

Wśród najlepszych polskich dramatów wojennych wymienić można "Pianistę" Romana Polańskiego, "Pasażerkę" Andrzeja Munka czy "Furię" Łukasza Palkowskiego.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Zrozumieć miary: Jak przeliczyć 20 g na dekagramy?
  2. Gra o Tron w Chorwacji | Split, Dubrownik i lokalizacje z serialu
  3. Filmy na poprawę humoru i samopoczucia
  4. Aktorzy zaskakujący w komediowych rolach
  5. Horrory o nawiedzonych domach - Zobacz najlepsze filmy z dreszczykiem
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański

Jestem Roman i serdecznie witam Was na blogu, gdzie razem odkrywamy fascynujący świat kinematografii, telewizji i recenzji. Od zawsze uwielbiałem spędzać czas przed ekranem i dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat różnych produkcji. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły