Aktorzy, którzy grali słynne postacie historyczne

Aktorzy, którzy grali słynne postacie historyczne
Autor Iga Laskowska
Iga Laskowska03.09.2023 | 9 min.

Od zarania dziejów ludzie fascynowali się wielkimi postaciami historii. Ich życie, dokonania i wpływ na bieg wydarzeń intrygowały kolejne pokolenia. Nic więc dziwnego, że kiedy narodziło się kino, twórcy chętnie sięgali po historie słynnych ludzi, aby przenieść je na wielki ekran. Wspaniale oddana charakteryzacja oraz kunszt aktorski pozwalały widzom poczuć się jakby naprawdę cofnęli się w czasie. Oto przegląd najlepszych aktorskich kreacji w rolach historycznych postaci.

Aktorzy grający prezydentów

Abraham Lincoln w filmie Lincolna

Rola Abrahama Lincolna, słynnego prezydenta USA, który zniósł niewolnictwo, była jedną z najbardziej wymagających pod względem aktorskim. Daniel Day-Lewis wcielił się w tę postać z niezwykłym oddaniem. Przez wiele miesięcy studiował biografię i przemowy Lincolna, by jak najwierniej oddać jego charyzmę, inteligencję i determinację. Efekt był piorunujący. Publiczność miała wrażenie, że na ekranie nie gra aktor, a ożył sam Lincoln. Kreacja przyniosła Day-Lewisowi Oscara dla najlepszego aktora.

John F. Kennedy w filmie JFK

Charyzmatyczny prezydent USA John F. Kennedy został zamordowany w zamachu, którego okoliczności do dziś budzą kontrowersje. W filmie JFK rolę Kennedy'ego zagrał Kevin Costner. Aktor świetnie oddał magnetyzm i charyzmę prezydenta, jego oratorskie umiejętności, a także skomplikowaną osobowość. Ponadto Costner uchwycił fizyczne podobieństwo do Kennedy'ego. Aktor musiał także nauczyć się naśladować charakterystyczny akcent prezydenta z Bostonu.

Winston Churchill w filmie Ostatni król Szkocji

Brytyjski premier Winston Churchill poprowadził swój kraj do zwycięstwa w II wojnie światowej. W filmie Ostatni król Szkocji w tę ikoniczną postać wcielił się Brendan Gleeson. Aktor musiał nałożyć liczne warstwy charakteryzacji, by upodobnić się do Churchilla. Genialnie oddał jego chrapliwy głos, specyficzną dykcję, poczucie humoru i nieugiętą wolę walki. Choć rola Churchilla była drugoplanowa, to właśnie kreacja Gleesona zapadała widzom w pamięć.

Aktorzy jako władcy i monarchowie

Katarzyna Wielka w serialu Katarzyna Wielka

Katarzyna II, caryca Rosji przez 34 lata, była jedną z najbardziej wpływowych kobiet w historii. Jej burzliwe życie i panowanie zostały ukazane w serialu z Helen Mirren w roli głównej. Aktorka z mistrzostwem oddała złożoną osobowość carycy, jej niezwykłą inteligencję i spryt połączony z władczą arogancją i skłonnością do romansów. Serial ukazał drogę Katarzyny od naiwnej księżniczki do władczyni niepodzielnie rządzącej imperium.

Królowa Elżbieta II w serialu The Crown

Elżbieta II to najdłużej panujący brytyjski monarcha w historii. W serialu The Crown w początkowym okresie jej panowania wcieliła się Claire Foy. Mimo młodego wieku aktorka zagrała królową niezwykle przekonująco, oddając jej stoicki spokój, godność i poczucie obowiązku. Pokazała także konflikt między publiczną a prywatną twarzą Elżbiety oraz wyzwania, jakie stały przed młodą królową. Kreacja zdobyła uznanie krytyków i nagrodę Emmy.

Piotr I Wielki w filmie Piotr I

Rosyjski car Piotr I Wielki przeprowadził kraj przez głębokie reformy i uczynił go potęgą. W radzieckim filmie z lat 30. XX wieku w tę postać wcielił się genialny aktor Nikołaj Czerkasow. Oddał on zarówno nieokiełznany temperament Piotra, jego skłonność do okrucieństwa, jak i strategiczny umysł oraz wizję nowoczesnej Rosji. Czerkasow zagrał Piotra w sposób niezwykle charyzmatyczny i wielowymiarowy. Jego kreacja do dziś uchodzi za jedną z najlepszych w historii kina.

Aktorzy wcielający się w wojskowych przywódców

Napoleon Bonaparte w filmie Waterloo

Legendarnego francuskiego cesarza i wybitnego stratega Napoleona Bonaparte zagrał w filmie Waterloo genialny aktor Rod Steiger. Wnikliwie studiował on Napoleona, by oddać jego osobowość, sposób bycia i mówienia. Steiger uchwycił zarówno błyskotliwy umysł cesarza, jego wojskowe zdolności, jak i coraz większe uleganie obsesjom oraz kompulsywne dążenie do władzy. Choć film Waterloo nie należy do arcydzieł, to właśnie kreacja Steigera pozostaje w pamięci widzów.

Generał Patton w filmie Patton

Kontrowersyjny amerykański generał George Patton był dowódcą wojskowym o niezwykłych zdolnościach, ale trudnym i wybuchowym charakterze. W filmie Patton w jego rolę wcielił się George C. Scott. Aktor znakomicie sportretował Pattona jako człowieka pełnego sprzeczności: genialnego stratega o żelaznej dyscyplinie, lecz także egocentryka ze skłonnością do agresji. Kreacja Scotta oddała obraz generała w całej jego złożoności i zdobyła Oscara dla najlepszego aktora.

Adolf Hitler w filmie Upadek

Bruno Ganz miał niezwykle trudne zadanie zagrania Adolfa Hitlera w jego ostatnich dniach w bunkrze. Aktor zgłębił osobowość dyktatora i manię prześladowczą, jaka cechowała go pod koniec życia. Genialnie uchwycił przerażającą mieszankę szaleństwa, całkowitego oderwania od rzeczywistości i iluzji o własnej misji i nieomylności. Ganz uniknął karykaturalnego przedstawienia Hitlera, tworząc kreację przejmującą i niepokojąco prawdziwą.

Gwiazdy grające pisarzy i poetów

Szekspir w filmie Zakochany Szekspir

Joseph Fiennes wcielił się w młodego Williama Szekspira na początku jego kariery pisarskiej w filmie Zakochany Szekspir. Aktor świetnie sportretował początkującego dramaturga jako człowieka pełnego pasji, wrażliwości i niepohamowanej wyobraźni, lecz także zmagającego się z trudnościami codziennego życia. Dzięki roli Fiennes Szekspir jawi się jako postać niezwykle barwna, charyzmatyczna i po ludzku bliska widzom.

Frida Kahlo w filmie Frida

Charyzmatyczna meksykańska artystka Frida Kahlo została przedstawiona w filmie Frida w kreacji Salmy Hayek. Aktorka nie tylko bardzo przekonująco upodobniła się do Fridy dzięki charakteryzacji, ale także wnikliwie zgłębiła jej osobowość, pasję twórczą i skomplikowane życie osobiste. Hayek zagrała Kahlo jako kobietę silną, autentyczną i niebojącą się przekraczać konwenansów. Kreacja została uhonorowana nominacją do Oscara dla najlepszej aktorki.

Charles Dickens w filmie Życie i epoka Charlesa Dickensa

Postać Charlesa Dickensa, jednego z najwybitniejszych pisarzy angielskich, sportretował w filmie z lat 40. Dan O’Herlihy. Aktor wnikliwie oddał osobowość Dickensa, jego poczucie humoru, bogatą wyobraźnię, a także trudne dzieciństwo, które wpłynęło na jego twórczość. O’Herlihy zagrał Dickensa nie tylko jako genialnego powieściopisarza, ale także człowieka zaangażowanego w sprawy społeczne i krytyka niesprawiedliwości.

Aktorzy jako naukowcy i wynalazcy

Albert Einstein w filmie Einstein i Eddington

Wybitny fizyk Albert Einstein, twórca teorii względności, został przedstawiony w filmie Einstein i Eddington w kreacji Andy’ego Serkisa. Aktor wnikliwie zgłębił jego osobowość i sposób myślenia, by oddać zarówno ludzką stronę Einsteina, jak i jego geniusz naukowy. Serkis pokazał go nie tylko jako wizjonera nauki, ale także człowieka zmagającego się z wyzwaniami życia prywatnego i presją otoczenia. Kreacja zdobyła uznanie za głębię i autentyzm.

Marie Curie w filmie Madame Curie

Polska uczona Marie Curie dwukrotnie zdobyła Nagrodę Nobla i na zawsze zmieniła oblicze fizyki. W biograficznym filmie z 1943 roku w jej rolę wcieliła się Greer Garson. Aktorka wnikliwie oddała skrupulatność i poświęcenie, z jakim Curie podchodziła do pracy naukowej. Pokazała także jej silną osobowość, determinację w dążeniu do celu i odwagę w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki. Kreacja Garson pozostaje jedną z najlepszych kreacji naukowców w historii kina.

Nikola Tesla w filmie Prestiż

Genialny wynalazca i fizyk Nikola Tesla został sportretowany przez Davida Bowiego w filmie Prestiż. Aktor doskonale oddał charyzmę i nietuzinkową osobowość Tesli, jego wizjonerskie pomysły i determinację w realizacji projektów. Ukazał go jako człowieka fascynującego, lecz zmagającego się z brakiem zrozumienia ze strony świata nauki. Choć rola była niewielka, to właśnie kreacja Bowiego pozostaje w pamięci widzów.

Wielcy aktorzy potrafią tak wnikliwie wcielić się w historyczne postacie, że widzowie na chwilę zapominają, iż oglądają jedynie kreacje. Dzięki ich talentowi wybitne jednostki na nowo ożywają na ekranie, a publiczność może lepiej zrozumieć i poczuć ducha minionych epok. Takie role stanowią zawsze ogromne wyzwanie dla aktorów, lecz również dają im szansę zaprezentowania pełni swego kunsztu.

Podsumowanie

Role historycznych postaci od zawsze przyciągały największe gwiazdy kina. Wcielanie się w takie wybitne jednostki to dla aktorów szansa zaprezentowania aktorskiego kunsztu, ale też ogromne wyzwanie. Muszą oni nie tylko upodobnić się zewnętrznie do odgrywanej osoby, ale przede wszystkim zgłębić jej psychikę i sposób bycia. Dzięki pracy najlepszych aktorów postacie historyczne na nowo ożywają na ekranie. A widzowie mogą na chwilę poczuć się tak, jakby cofnęli się w czasie. Takie role pozostają w pamięci i potrafią na długo zachwycić publiczność.

Najczęściej zadawane pytania

Aktorzy bardzo gruntownie studiują biografie i źródła dotyczące odgrywanych postaci. Często także pracują z ekspertami, by opanować sposób mówienia i ruchów konkretnej osoby. Ważne jest też podobieństwo fizyczne, więc aktorzy zmieniają fryzury, noszą charakteryzację lub specjalne protezy.

Do arcydzieł actorskich kreacji należą m.in. Daniel Day-Lewis jako Abraham Lincoln, Meryl Streep jako Margaret Thatcher czy Anthony Hopkins w roli Richarda Nixona. Wysoko oceniane są też role Roda Steigera (Napoleon), Bena Kingsleya (Gandhi) czy Cate Blanchett (Elżbieta I).

Tak, wielu aktorów zdobyło Oscary właśnie za kreacje wybitnych postaci historycznych. Statuetkę dostały m.in. takie osoby jak Colin Firth (król Jerzy VI), Forest Whitaker (Idi Amin), Marion Cotillard (Edith Piaf) czy Helen Mirren (królowa Elżbieta II).

Przede wszystkim konieczność dokładnego odtworzenia sposobu mówienia i zachowania konkretnej osoby. Aktorzy muszą także uniknąć popadnięcia w karykaturę oraz oddać złożoność i wady bohaterów. Ogromnym wyzwaniem jest też odegranie postaci dobrze znanych publiczności.

Do najchętniej przedstawianych należą brytyjscy monarchowie (Elżbieta I, Henryk VIII, królowa Wiktoria), a także postacie takie jak Abraham Lincoln, Adolf Hitler, Kleopatra czy Maria Stuart. Dużą popularnością cieszą się też wiktoriańscy pisarze oraz postacie biblijne.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Zrozumieć miary: Jak przeliczyć 20 g na dekagramy?
  2. Gra o Tron w Chorwacji | Split, Dubrownik i lokalizacje z serialu
  3. Filmy na poprawę humoru i samopoczucia
  4. 10 najlepszych dramatów wojennych
  5. Horrory o nawiedzonych domach - Zobacz najlepsze filmy z dreszczykiem
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Iga Laskowska
Iga Laskowska

Jestem kinematyczną peregrynatorką, poszukującą w gąszczu fabuł klejnotów emocji. Na moim blogu oddaję hołd srebrnemu ekranowi, analizując obrazy kadr po kadrze. Wciągnę Cię w wir recenzji, gdzie słowa układają się jak puzzle, tworząc mozaikę kinowej pasji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły