Filmy

Aktorzy, którzy zmienili się nie do poznania dla roli

Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański19.08.20238 min.
Aktorzy, którzy zmienili się nie do poznania dla roli

Aktorstwo to sztuka przeistaczania się i wcielania w rozmaite role. Najlepsi aktorzy potrafią całkowicie zmienić swój wygląd i charakter, by jak najwierniej oddać postać, którą odgrywają. Często wymaga to od nich niesamowitych poświęceń i wysiłku. Oto lista aktorów, którzy zupełnie zmienili się dla swoich filmowych ról.

Totalna metamorfoza w imię roli

Niektórzy aktorzy posuwają się do radykalnych zmian, by jak najlepiej wcielić się w daną postać. Robią to z pasji do aktorstwa i perfekcjonizmu. Dla prawdziwego artysty nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli w grę wchodzi stworzenie wiarygodnej kreacji aktorskiej. Oto garstka przykładów totalnych metamorfoz aktorskich.

Matthew McConaughey - Dallas Buyers Club

Aby zagrać rolę chorego na AIDS roniego kowboja, Matthew McConaughey schudł aż 27 kilogramów. Aktor zadręczał się głodówkami i wyczerpującymi treningami kardio. Efekt? Wychudzona, chorobliwa sylwetka idealnie oddająca stan zdrowia bohatera.

Anne Hathaway - Nędznicy

Wcielając się w rolę wychudzonej Fantyny, Anne Hathaway zrzuciła ponad 9 kilo. Aktorka przeszła na bardzo restrykcyjną dietę – jadła dwa plasterki surowego tuńczyka dziennie i nic poza tym. Ten głodowy reżim sprawił, że wyglądała autentycznie jak głodująca, biedna robotnica.

Natalie Portman – Czarny łabędź

Aby zagrać rolę baletnicy, Natalie Portman musiała nie tylko opanować taniec, ale też zmienić sylwetkę. Aktorka schudła aż 20 kilo, trenując balet po 5-8 godzin dziennie. Wymagało to niewyobrażalnej dyscypliny i wyrzeczeń. Efekt był jednak oszałamiający – wychudzona Portman idealnie wcieliła się w swoją bohaterkę.

Drastyczne zmiany wagowe aktorów

W imię sztuki aktorzy często poddają swoje ciała ekstremalnym wahaniom wagi. By odchudzić się lub przytyć do niebotycznych rozmiarów, wymagana jest stalowa silna wola i poświęcenie. Oto najbardziej imponujące metamorfozy aktorów dla filmowych ról.

Matthew McConaughey - Dallas Buyers Club

Matthew McConaughey zrzucił 27 kilogramów, aby odgrywać rolę śmiertelnie chorego na AIDS w filmie Dallas Buyers Club. Aktor zmuszał się do radykalnych głodówek, codziennie ćwiczył i pił tylko wodę z cytryną. Wyniszczył swoje ciało niemal do granic możliwości. Przemiana była szokująca i przekonująca.

Christian Bale - Mechanik i Machinist

Christian Bale słynie z ekstremalnych wahań wagi dla ról. W Mechaniku przybrał prawie 30 kilo mięśni. W Machiniście z kolei schudł 30 kilo, ważąc zaledwie 55 kg przy wzroście 180 cm. Bale przyznał, że praktycznie głodził się, aby osiągnąć wychudzenie swojej postaci.

Tom Hanks - Philadelphia i Cast Away

Tom Hanks potrafi zarówno schudnąć, jak i przytyć dla roli. W filmie Philadelphia, grając śmiertelnie chorego prawnika, schudł ponad 10 kilo. Z kolei w Obcy w domu przybrał aż 30 dodatkowych kilogramów. Te drastyczne wahania wagi świadczą o jego oddaniu aktorstwu.

Charakteryzacja zmieniająca wygląd

Niektórzy aktorzy nie tyle zmieniają swoje ciała, co poddają się spektakularnym metamorfozom twarzy i wyglądu. Dzięki charakteryzacji, protezom i efektom specjalnym zmieniają się nie do poznania.

Gary Oldman - Winston Churchill

Gary Oldman był nie do rozpoznania w roli Winstona Churchilla w filmie Najciemniejsza godzina. Aktor spędzał codziennie po 5 godzin w charakteryzatorni, aby przybrać obszerną postać legendarnego premiera. Efektowna charakteryzacja przyniosła Oldmanowi Oscara.

Meryl Streep - Żelazna Dama

Meryl Streep znana jest ze swoich aktorskich przeobrażeń. W roli Margaret Thatcher w filmie Żelazna Dama aktorka zmieniła się nie do poznania dzięki charakteryzacji. Wykreowała postać byłej premier Wielkiej Brytanii z niebywałym realizmem i dbałością o detale.

Marion Cotillard - Edith Piaf

Marion Cotillard zagrała legendarną francuską piosenkarkę Edith Piaf w filmie Życie w różowych barwach. Aktorka spędzała po 5 godzin dziennie w charakteryzatorni, by upodobnić się do wyglądu Piaf. Metamorfoza Cotillard była tak spektakularna, że przyniosła jej Oscara dla najlepszej aktorki.

Specjalne efekty zmieniające twarz

Aktorzy, którzy zmienili się nie do poznania dla roli

Nowoczesne techniki filmowe pozwalają aktorom zmieniać wygląd twarzy przy użyciu specjalnych efektów komputerowych. Dzięki motion capture i CGI aktorzy mogą dosłownie stać się kimś zupełnie innym.

Andy Serkis - Gollum

Andy Serkis zrewolucjonizował aktorstwo dzięki roli Golluma w trylogii Władca Pierścieni. Całkowicie komputerowo wygenerowana twarz Serkisa pozwoliła mu wcielić się w przerażającego Golluma. Aktor dostarczył jedynie ruchów i głosu tej ikonicznej postaci.

Zoe Saldana - Avatar

Zoe Saldana dosłownie zmieniła kolor skóry, wcielając się w niebieskoskórą Neytiri w Avatarze Jamesa Camerona. Jej twarz została przechwycona techniką motion capture, a następnie odtworzona w animacji komputerowej z niebieską skórą i uszami.

John Rhys-Davies - Kłusownik

John Rhys-Davies zagrał dwumetrowego Kłusownika w trylogii Władca Pierścieni. Jego twarz została pomniejszona cyfrowo, aby oddać odmienny wygląd tej postaci. Dzięki efektom CGI Rhys-Davies wcielił się w intrygującą postać zupełnie inną od siebie.

Aktorzy poświęcający zdrowie dla roli

Niektórzy aktorzy posuwają się do ekstremalnych poświęceń zdrowotnych w imię sztuki. Godzą się na wyniszczające treningi, niedożywienie, a nawet zakażenia. Im większe cierpienie, tym większe poświęcenie dla roli.

Jared Leto - Requiem dla snu

Jared Leto tak mocno wcielił się w rolę narkomana w Requiem dla snu, że stracił na wadze 13 kg. Aktor przyznał, że nie jadł i nie spał przez długi czas, co spowodowało poważne problemy zdrowotne. Leto posunął się do skrajności, aby oddać horror narkomanii.

Joaquin Phoenix - Joker

Joaquin Phoenix schudł ponad 20 kg grając tytułowego Jokera. Aktor przyznał, że ograniczał kalorie i cierpiał z powodu chronicznego niedożywienia na planie. Phoenix wyniszczył swoje ciało, aby nadać postaci chorobliwego, szkieletowego wyglądu.

Jennifer Lawrence - Matka!

Jennifer Lawrence mocno nadwyrężyła zdrowie na planie horroru Matka! Aktorka przyznała, że doznała licznych urazów i zranień podczas intensywnych scen. Lawrence poświęciła się, by jak najlepiej oddać mękę swojej bohaterki.

Przemiany płciowe i zmiana orientacji

Czasem aktorzy decydują się na role reprezentujące inną płeć lub orientację seksualną niż ich własna. Wymaga to ogromnej odwagi i przełamania stereotypów. Oto najbardziej pamiętne role tego typu.

Hilary Swank - Chłopcy nie płaczą

Hilary Swank zdobyła Oscara za rolę transseksualisty w filmie Chłopcy nie płaczą. Aktorka musiała zmierzyć się z odgrywaniem męskiej roli i związanymi z tym wyzwaniami. Jej kreacja była przełomowa i pełna wrażliwości.

Eddie Redmayne - Dziewczyna z portretu

Eddie Redmayne wcielił się w transseksualną artystkę Lili Elbe w filmie Dziewczyna z portretu. Aktor spędzał codziennie 2 godziny w charakteryzatorni, aby przekonująco wyglądać jak kobieta. Redmayne z ogromnym wyczuciem zagrał tę delikatną postać.

Sean Penn - Milk

Sean Penn zdobył drugiego w karierze Oscara za kreację gejowskiego działacza Harveya Milka. Aktor wcielił się w postać o orientacji zupełnie różnej od jego własnej. Dzięki temu zniósł wiele stereotypów i uprzedzeń wobec społeczności LGBT.

Podsumowanie

Aktorzy od zawsze posuwali się do ekstremalnych poświęceń, by jak najlepiej wcielić się w swoje role. Czasem wymagało to drastycznych zmian wyglądu, naruszenia zdrowia czy przekraczania własnych granic. Jednak dzięki takiemu oddaniu powstawały wybitne, pamiętne kreacje aktorskie. Aktorstwo to sztuka przeistaczania się i aktorzy na tych przykładach pokazują, do czego są zdolni w imię swej pasji. Choć metody mogą szokować, trzeba docenić ich determinację i poświęcenie dla sztuki.

Najczęstsze pytania

Aktorzy stosują radykalne diety, treningi, a czasem nawet głodzą się, by zmienić wagę. Korzystają z charakteryzacji, protez i efektów specjalnych, by zmienić wygląd twarzy. Niektórzy godzą się też na choroby i urazy, by wczuć się w cierpienie postaci.

Wiele z tych kreacji faktycznie zostało nagrodzonych Oscarem, więc z perspektywy aktora może to usprawiedliwiać poświęcenia. Jednak zdrowie jest najważniejsze i nie należy go nadużywać dla nagród.

Gwałtowne zmiany wagi i wyglądu mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie aktorów. Niektórzy uskarżają się na problemy hormonalne, wahania nastroju i inne konsekwencje. Dlatego transformacje te nie powinny być skrajne.

Tak, aktorki również posuwają się do drastycznych diet, treningów i poświęceń zdrowia. Przykłady to m.in. Natalie Portman w Czarnym łabędziu czy Anne Hathaway w Nędznikach. Metamorfozy nie są domeną tylko aktorów.

Choć wiele wybitnych ról wiązało się z przemianami, nie jest to konieczne do dobrego aktorstwa. Kluczowe są umiejętności i talent aktora, a nie fizyczność. Jednak dla niektórych aktorów poświęcenie pomaga wczuć się w rolę.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.18 Liczba głosów: 10

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najlepsi operatorzy filmowi
  2. Sex Malbork - gorące sceny w średniowiecznym zamku
  3. Pamiętniki wampirów - Sezon 6 odcinek 1, 3 i 6
  4. Najbardziej kasowe filmy wszech czasów
  5. Filmy katastroficzne o epidemiach
Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański

Jestem Roman i serdecznie witam Was na blogu, gdzie razem odkrywamy fascynujący świat kinematografii, telewizji i recenzji. Od zawsze uwielbiałem spędzać czas przed ekranem i dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat różnych produkcji. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły