Filmy

Aktorzy, którzy zrezygnowali z roli

Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański21.08.20237 min.
Aktorzy, którzy zrezygnowali z roli

Czasem nawet największe gwiazdy Hollywood decydują się na rezygnację z wymarzonych ról filmowych. Powody mogą być różne - od konfliktów twórczych, przez napięte harmonogramy zdjęciowe, aż po kontrowersje wokół danej produkcji. Jednak bez względu na przyczynę, aktorzy często żałują później opuszczenia szansy na zagranie wyjątkowej postaci. Oto garść najciekawszych przypadków gwiazd, które z jakiegoś powodu zrezygnowały z pierwszoplanowych ról.

Sławne rezygnacje z pierwszoplanowych ról filmowych

Leonardo DiCaprio i sceny homoseksualne w "Obywatelu Milku"

Leonardo DiCaprio był pierwszym wyborem do zagrania tytułowej roli Harveya Milka w biograficznym filmie Gusa Van Santa. Jednak aktor, obawiając się utrwalenia wizerunku geja po oscarowej roli w "Titanicu", odmówił. W roli Milka zastąpił go ostatecznie Sean Penn, który za tę kreację otrzymał Oscara.

Anne Hathaway i kolejne części "Diuny"

Anne Hathaway miała zagrać rolę księżniczki Irulan w pierwszej ekranizacji "Diuny" w reżyserii Denisa Villeneuve'a. Jednak aktorka zdecydowała się wycofać z udziału w kolejnych częściach ze względu na konflikty w harmonogramie.

Will Smith i rola Neo w "Matrixie"

Will Smith był typowany do głównej roli w przełomowym filmie sci-fi braci Wachowskich. Jednak ostatecznie odmówił, uznając scenariusz za zbyt skomplikowany. W efekcie rolę Neo otrzymał Keanu Reeves i z miejsca stał się megagwiazdą.

Aktorzy zmuszeni do rezygnacji z powodu harmonogramu

Henry Cavill wycofał się z roli Jamesa Bonda

Henry Cavill był typowany do roli agenta 007 po odejściu Daniela Craiga. Jednak aktor musiał zrezygnować z wcielenia się w Jamesa Bonda z powodu konfliktu terminów zdjęciowych z serialem "Wiedźmin".

Emma Watson nie zagrała w "La La Land" z powodu zobowiązań wobec "Pięknej i Bestii"

Emma Watson dostała propozycję zagrania głównej roli w musicalu "La La Land". Jednak musiała odmówić, ponieważ w tym samym czasie była zaangażowana w produkcję "Pięknej i Bestii" dla Disneya.

Natalie Portman zrezygnowała z roli w "Romeo i Julii" z Leo DiCaprio

Studio chciało, by młodziutką parę kochanków z Werony zagrali Leo DiCaprio i Natalie Portman. Jednak aktorka musiała zrezygnować z powodu prac nad "Wojowniczymi Żółwiami Ninja". W efekcie w filmie wystąpili Leonardo DiCaprio i Claire Danes.

Aktorzy odchodzący z franczyz filmowych

Robert Pattinson chciał odejść z serii "Zmierzch"

Robert Pattinson przyznał, że znudziła go rola wampira Edwarda Cullena i pragnął odejść z serii już po pierwszych dwóch częściach. Jednak ostatecznie wystąpił we wszystkich 5 filmach sagi.

Rachelle Lefevre zastąpiona w serii "Zmierzch" po 2 częściach

Rachelle Lefevre grała wampirzycę Victorię w pierwszych dwóch częściach "Zmierzchu". Jednak przez konflikt terminów zdjęciowych z innym filmem, musiała zrezygnować z udziału w kolejnych odsłonach. Zastąpiła ją Bryce Dallas Howard.

Colin Farrell nie wrócił do roli w drugim "Fantastycznych zwierzętach"

Colin Farrell wcielił się w postać Percivala Gravesa w pierwszej części serii "Fantastyczne zwierzęta". Jednak aktor postanowił nie wracać do roli w kontynuacji, decydując się na inne projekty.

Rezygnacje z kontrowersyjnych ról

Aktorzy, którzy zrezygnowali z roli

Emma Stone wycofała się z głównej roli w "Aloha" po krytyce whitewashingu

Emma Stone miała zagrać pochodzącą z Chin żołnierkę w filmie "Aloha". Jednak po fali krytyki w mediach z powodu obsadzenia białej aktorki w roli Azjatki, Stone zrezygnowała ze względów etycznych.

Scarlett Johansson zrezygnowała z roli osoby trans w "Rub & Tug"

Scarlett Johansson wycofała się z głównej roli w filmie po protestach środowisk LGBT, które uznały obsadzenie cisgenderowej aktorki w roli transpłciowej za nieodpowiednie.

Halle Berry żałuje roli w "Kotach" i postaci w przebraniu afroamerykańskim

Halle Berry przyznała, że żałuje występu w kostiumie i z charakteryzacją imitującą ciemny odcień skóry w ekranizacji musicalu "Koty". Uznała, że był to błąd i przejaw braku wrażliwości.

Aktorzy odmawiający roli z przyczyn osobistych

Sean Connery odmówił powrotu jako Gandalf w "Władcy Pierścieni"

Sean Connery odrzucił lukratywną propozycję powrotu w roli Gandalfa w trylogii "Władca Pierścieni". Aktor czuł, że nie podoła wyczerpującym zdjęciom w jego podeszłym wieku.

Gwyneth Paltrow nie chciała zagrać ponownie Pepper Potts mimo nalegań

Gwyneth Paltrow konsekwentnie odmawiała powrotu jako Pepper Potts mimo nalegań ze strony Marvela. Aktorka czuła, że zamknęła ten rozdział kariery i chce skupić się na innych projektach.

Alec Baldwin nie zgodził się zagrać Jacka Ryana po zwolnieniu z pierwszej części

Alec Baldwin został zwolniony z roli agenta CIA Jacka Ryana po nakręceniu pierwszych scen do pierwszej części serii. Po tym incydencie odmówił powrotu do roli w kolejnych filmach, pomimo starań producentów.

Aktorzy rezygnujący po niezadowalających próbnych zdjęciach

Stuart Townsend zastąpiony przez Viggo Mortensena w "Władcy Pierścieni"

Stuart Townsend zagrał rolę Aragorna w filmie "Władca Pierścieni" przez kilka dni zdjęciowych. Jednak został zwolniony, bo reżyser Peter Jackson uznał, że nie pasuje do roli. Zastąpił go Viggo Mortensen.

Sylvester Stallone zrezygnował z "Beverly Hills Cop" po 2 dniach kręcenia

Sylvester Stallone został obsadzony w głównej roli w filmie "Beverly Hills Cop". Jednak po zaledwie dwóch dniach nagrań aktor wyszedł z projektu w wyniku różnic kreatywnych. Zastąpił go Eddie Murphy.

Megan Fox wycofała się z "Transformers 3" po konflikcie z Bayem

Megan Fox nie powróciła do roli w 3 części "Transformersów" po głośnym konflikcie z reżyserem Michaelem Bayem na planie poprzedniej odsłony. Zastąpiła ją modelka Rosie Huntington-Whiteley.

Podsumowanie

Rezygnacja z wymarzonej roli filmowej to zawsze trudna decyzja dla aktora. Czasem wynika z problemów terminowych, innym razem z różnicy zdań na planie lub kontrowersji wokół produkcji. Niezależnie od powodu, taka rezygnacja zwykle wiąże się z wieloma emocjami i żalem do utraconej szansy. Jednak ostatecznie liczy się, że aktor postąpił zgodnie ze swoim sumieniem i zachował szacunek dla siebie. A historia kina pełna jest przykładów, gdy rola trafiła ostatecznie we właściwe ręce, nawet jeśli wiązało się to z nieoczekiwaną zmianą obsady.

Najczęstsze pytania

Dlaczego aktorzy rezygnują z wymarzonych ról?

Najczęstsze powody rezygnacji aktorów z ról to: konflikt terminów z innymi projektami, różnice twórcze z reżyserem lub producentami, kontrowersje wokół filmu oraz względy osobiste.

Kto zastąpił Willa Smitha w roli Neo w "Matrixie"?

Kiedy Will Smith odrzucił propozycję roli Neo, ostatecznie obsadzono w niej Keanu Reevesa, który przeszedł do historii kina dzięki tej kreacji.

Dlaczego Rachelle Lefevre opuściła serię "Zmierzch"?

Rachelle Lefevre zagrała wampirzycę Victorię w dwóch pierwszych częściach "Zmierzchu", ale musiała zrezygnować z kolejnych z powodu konfliktu terminów z innym filmem.

Kto objął rolę po rezygnacji Megan Fox w serii "Transformers"?

Po konflikcie Megan Fox z reżyserem i odejściu z serii "Transformers", w trzeciej części zastąpiła ją brytyjska modelka Rosie Huntington-Whiteley jako nowa partnerka Optimusa Prime'a.

Dlaczego zmieniono odtwórcę roli Aragorna w "Władcy Pierścieni"?

Pierwotnie rolę Aragorna grał Stuart Townsend, ale został zwolniony po kilku dniach zdjęć. Reżyser uznał, że nie pasuje do roli, którą ostatecznie powierzono Viggo Mortensenowi.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Aktorzy, którzy zmienili się nie do poznania dla roli
  2. Pamiętniki wampirów - Sezon 6 odcinek 1, 3 i 6
  3. Najbardziej kasowe filmy wszech czasów
  4. Filmy katastroficzne o epidemiach
  5. Pamiętniki wampirów sezon 5 odcinek 16 - co się wydarzy?
Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański

Jestem Roman i serdecznie witam Was na blogu, gdzie razem odkrywamy fascynujący świat kinematografii, telewizji i recenzji. Od zawsze uwielbiałem spędzać czas przed ekranem i dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat różnych produkcji. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły