Filmy

Aktorzy zaskakujący w dramatycznych rolach

Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański10.09.20239 min.
Aktorzy zaskakujący w dramatycznych rolach

Aktorstwo to sztuka wcielania się w różne role i odgrywania postaci, które często diametralnie różnią się od prawdziwego charakteru aktora. Niektórzy artyści lubią trzymać się swojego emploi i grać podobne role, inni zaś ubiegają się o jak najbardziej zróżnicowane projekty, by pokazać swoje umiejętności w pełni. Czasem aktorzy znani z lekkich komedii decydują się na role dramatyczne i poważne, z kolei gwiazdy filmów akcji wcielają się w bohaterów historycznych. Jak sobie radzą w nowych, nietypowych dla siebie wcieleniach? Jak publiczność i krytycy oceniają takie zmiany emploi? Przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym przykładom aktorów zaskakujących w swoich dramatycznych rolach.

Aktorzy komediowi w poważnych rolach

Jim Carrey w filmach dramatycznych

Jim Carrey jest kojarzony przede wszystkim z szalonymi komediami takimi jak "Maska", "Głupi i głupszy" czy "Ace Ventura: Psi detektyw". Aktor znany ze swojego specyficznego, przesadzonego stylu gry aktorskiej, od czasu do czasu decyduje się jednak na role dramatyczne i poważne. W filmie " Truman Show" z 1998 roku wcielił się w postać mężczyzny, którego całe życie było nagrywane i transmitowane jako reality show. Krytycy chwalili jego zniuansowaną i wiarygodną kreację. Jeszcze większe uznanie przyniosła mu rola komika Andy'ego Kaufmana w biograficznym dramacie "Człowiek z księżyca" z 1999 roku. Carrey zgłębił charakter tej nietuzinkowej postaci i stworzył poruszający portret człowieka i artysty.

Robin Williams poza komedią

Robin Williams kojarzony jest przede wszystkim z komediowymi hitami lat 80. i 90. takimi jak "Pani Doubtfire", "Aladyn" czy "Pół żartem, pół serio". Jednak aktor nie bał się wyzwań i często decydował się na ambitne, dramatyczne role. W 1997 roku zagrał jedną ze swoich najwybitniejszych kreacji - nauczyciela literatury w dramacie "Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Rok później wcielił się w bezdomnego w obrazie "Poziom strachu", za którą to rolę otrzymał nominację do Oscara. Williams udowodnił, że potrafi wzruszać i bawić, zachwycając krytykę swoją wszechstronnością aktorską.

Eddie Murphy w dramacie

Eddie Murphy w latach 80. i na początku 90. był królem komedii - rozśmieszał widzów w filmach "Gliniarz z Beverly Hills", "Profesor nadzoru" i wielu innych. Jednak z czasem aktor zaczął dostawać coraz więcej dramatycznych ról. W 2006 roku zagrał w musicalu "Dreamgirls", wcielając się w piosenkarza Jimmy'ego Early'ego. Murphy zachwycił śpiewem i aktorstwem, zdobywając Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego. Rok później ponownie poruszył widzów, grając w dramatycznym filmie "Parada szczęścia" u boku Jodie Foster.

Gwiazdy akcji w kostiumowych produkcjach

Arnold Schwarzenegger jako król

Arnold Schwarzenegger zyskał status gwiazdy grając w filmach sensacyjnych i pełnych akcji takich jak "Terminator", "Predator" czy "Komando". W 2011 roku wcielił się jednak w dość zaskakującą dla siebie rolę - króla Leonidasa w historycznym filmie "Wojownicze żółwie ninja". Aktor w pełni oddał ducha produkcji i jego kreacja spotkała się z ciepłym przyjęciem zarówno ze strony widzów, jak i krytyków. Okazało się, że nawet w kostiumowej superprodukcji akcji Schwarzenegger może błyszczeć.

Sylvester Stallone w historycznych rolach

Sylvester Stallone to prawdziwa ikona kina akcji, wcielający się w twarde, bezkompromisowe postacie w filmach "Rocky" i serii "Niezniszczalni". Jednak aktor od czasu do czasu decyduje się także na role historyczne. W 2000 roku zagrał tytułowego generała rzymskiego w obyczajowym dramacie "Cesarz". Choć produkcja nie odniosła spektakularnego sukcesu, krytycy docenili grę Stallone'a. Gwiazda akcji udowodniła, że potrafi wcielić się także w postać z odległej epoki historycznej.

Jason Statham w dawnych epokach

Jason Statham związany jest przede wszystkim z dynamicznymi filmami sensacyjnymi jak seria "Transporter" czy "Mechanik". Aktor znany ze swojej twardej charyzmy i umiejętności walki, w 2011 roku wcielił się w twardziela z XIII-wiecznej Anglii w filmie "Rzeka kłamstw". Produkcja zebrała mieszane recenzje, jednak występ Stathama jako brutalnego łowcy nagród zyskał uznanie krytyków. Okazało się, że aktor doskonale odnajduje się także w realiach średniowiecza.

Aktorki romantyczne w mrocznych filmach

Julia Roberts w thrillerze psychologicznym

Julia Roberts w latach 90. królowała w lekkich komediach romantycznych - "Uciekająca panna młoda", "Pretty Woman", "Sposób na blondynkę" przyniosły jej status gwiazdy. Jednak aktorka od lat poszukuje także ambitniejszych wyzwań aktorskich. W 2001 roku zagrała w mrocznym thrillerze psychologicznym "Oszukana" u boku mistrza gatunku, Anthony'ego Hopkinsa. Film i rola zebrały entuzjastyczne recenzje, a Roberts udowodniła, że doskonale odnajduje się także w mrocznych, skomplikowanych produkcjach aktorskich.

Sandra Bullock w horrorze

Sandra Bullock znana jest z lekkich komedii romantycznych takich jak "Miss Agent", "W pogoni za szczęściem" czy "Wszystko o Stevenie". Jednak aktorka odważyła się także na horror - w 2018 roku zagrała główną rolę w filmie "Ptaki Nocy". Wcieliła się w postać samotnej matki próbującej ochronić dzieci przed niewyjaśnioną, nadprzyrodzoną siłą. Mroczny klimat i wymagająca rola pokazały nowe oblicze gwiazdy.

Jennifer Aniston w dreszczowcu

Jennifer Aniston zyskała rozgłos dzięki roli w kultowym serialu komediowym "Przyjaciele". Później gwiazda grywała głównie w lekkich komediach romantycznych. Jednak w 2016 roku zdecydowała się na rolę stewardessy uwięzionej w samolocie z psychopatą w thrillerze "Uprowadzona". Mroczny klimat produkcji i wymagająca rola były czymś nowym w karierze aktorki, która wypadła znakomicie. Udowodniła, że doskonale radzi sobie także w mocnym repertuarze.

Młodzi aktorzy kontra dramatyczne role

Aktorzy zaskakujący w dramatycznych rolach

Emma Watson jako para Anastazji Steele

Emma Watson zyskała sławę jako Hermiona w serii filmów o Harrym Potterze. Jej późniejsze role również wpisywały się raczej w konwencję kina familijnego. Dlatego zaskoczeniem był wybór aktorki do roli Anastazji Steele w ekranizacji erotycznego bestsellera "50 twarzy Greya" w 2015 roku. Watson ostatecznie zrezygnowała z angażu, ale sama informacja o obsadzeniu jej w tej roli pokazała, że aktorka nie boi się odważnych wyzwań.

Zac Efron w biograficznym dramacie

Zac Efron zyskał sławę w nastoletnich produkcjach Disneya oraz komedii romantycznej "Mam talent!". W 2014 roku zaskoczył jednak widzów rolą w bardzo poważnym, biograficznym dramacie "Park Gorkiego" opowiadającym historię kontrowersyjnej sekty. Efron wcielił się w jednego z jej członków i stworzył poruszającą, dojrzałą kreację aktorską. Pokazał tym samym, że potrafi z powodzeniem radzić sobie z ambitnymi, wymagającymi rolami.

Selena Gomez w psychologicznym thrillerze

Selena Gomez rozpoczynała karierę w produkcjach dla nastolatek, takich jak serial "Czarodzieje z Waverly Place". Z czasem jednak zaczęła wybierać coraz poważniejsze projekty, w tym thriller psychologiczny "Zabić Bilsa" z 2019 roku. Gomez zagrała dziewczynę uwikłaną w skomplikowaną intrygę kryminalną. Mroczny klimat filmu pozwolił jej zaprezentować swoje aktorskie umiejętności w nowym świetle.

Gwiazdy komedii romantycznych w poważnych filmach

Hugh Grant w dramacie historycznym

Hugh Grant zyskał światową sławę dzięki romantycznym komediom - "Cztery wesela i pogrzeb", "Notting Hill", "To właśnie miłość". Jednak aktor próbuje także sił w ambitniejszym repertuarze, czego przykładem był udział w biograficznym dramacie historycznym "Ukryte piękno" w 2016 roku. Grant zagrał krytyka sztuki, stając na wysokości zadania w tej wymagającej roli. Udowodnił, że ma znacznie większy talent, niż mogły sugerować jego wcześniejsze kreacje.

Kate Hudson w filmie wojennym

Kate Hudson słynie z ról w lekkich komediach romantycznych - "Jak stracić chłopaka w 10 dni", "Wyznania zakupoholiczki". Jednak aktorka z powodzeniem wciela się także w ambitne role dramatyczne, czego przykładem był wymagający film wojenny "Mgły wojny" z 2016 roku. Hudson zagrała pielęgniarkę czołgu podczas II wojny światowej. Jej poruszająca kreacja zebrała pozytywne recenzje i pokazała jej talent w nowym świetle.

Matthew McConaughey w dreszczowcu

Matthew McConaughey początkowo grywał głównie w komediach romantycznych - "Jak ugryźć 10 milionów", "Ślub mojego najlepszego kumpla". Z czasem aktor zaczął jednak wybierać ambitniejsze role dramatyczne, w tym w dreszczowcu "Czas zabijania" z 1996 roku. McConaughey wcielił się w prawnika broniącego czarnoskórego mężczyzny oskarżonego o morderstwo białej kobiety. Wymagająca produkcja pozwoliła mu zaprezentować imponujący warsztat aktorski.

Aktorzy znani z kryminałów w filmach historycznych

Denzel Washington jako bohater wojenny

Denzel Washington znany jest z dynamiczny

Podsumowanie

Przykłady omówionych aktorów pokazują, że artyści lubiący sięgać po role spoza swojego dotychczasowego emploi potrafią zaskakiwać i zachwycać swoją wszechstronnością. Publiczność i krytycy z aprobatą przyjmują takie śmiałe zmiany, doceniając talent i odwagę w podejmowaniu nowych wyzwań aktorskich. Aktorzy udowadniają w ten sposób, że potrafią błyszczeć w każdym gatunku i niemal każdej roli, jeśli tylko odpowiednio się do niej przygotują. Wychodzenie ze strefy komfortu i granie nieoczywistych postaci pozwala im rozwinąć skrzydła i zaprezentować pełnię swoich możliwości. Dlatego zawsze warto z uwagą śledzić ekscytujące aktorskie metamorfozy na kinowym ekranie.

Najczęstsze pytania

Aktorzy lubiący wyzwania wybierają nietypowe dla siebie role, by sprawdzić swoje umiejętności, rozwinąć skrzydła i pokazać, że potrafią błyszczeć w każdym repertuarze. Chcą zaskakiwać widzów i udowodnić swoją wszechstronność.

Widzowie zazwyczaj pozytywnie reagują na aktorów w nowych, zaskakujących dla nich rolach. Doceniają odwagę w podejmowaniu wyzwań i lubią być zaskakiwani kunsztem aktorskim.

Do szczególnie udanych przykładów można zaliczyć role Jima Carreya w filmach dramatycznych, Matthew McConaugheya w thrillerze "Czas zabijania" czy Jennifer Aniston w mrocznym dreszczowcu.

Robin Williams, Meryl Streep, Daniel Day-Lewis, Cate Blanchett - to aktorzy słynący ze swojej wszechstronności i umiejętności wcielania się w niemal każdą postać.

Nie zawsze. Niektóre eksperymenty obsadowe okazują się nietrafione, jeśli aktorzy nie do końca odnajdują się w nowych dla siebie rolach. Jednak nawet nieudane próby świadczą o odwadze i chęci rozwoju.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Aktorzy, którzy zmienili się nie do poznania dla roli
  2. Pamiętniki wampirów - Sezon 6 odcinek 1, 3 i 6
  3. Filmy, które zmieniły sposób kręcenia filmów
  4. Które nagrody są najbardziej prestiżowe dla aktorów?
  5. Pamiętniki wampirów sezon 5 odcinek 16 - co się wydarzy?
Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański

Jestem Roman i serdecznie witam Was na blogu, gdzie razem odkrywamy fascynujący świat kinematografii, telewizji i recenzji. Od zawsze uwielbiałem spędzać czas przed ekranem i dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat różnych produkcji. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły