Filmy

Aktorzy zaskakujący w komediowych rolach

Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański02.09.20237 min.
Aktorzy zaskakujący w komediowych rolach

Aktorzy często zaskakują widzów, występując w rolach, które odbiegają od ich dotychczasowego emploi. Publiczność przyzwyczajona jest do pewnego typu ról grywanych przez daną gwiazdę, więc obsadzenie jej w produkcji z zupełnie innego gatunku może okazać się zaskoczeniem. Jednak takie role przeciwne do wizerunku bywają dla aktorów okazją do wykazania się wszechstronnością i zdobycia nowych fanów. Oto kilka przykładów znanych aktorów, którzy z powodzeniem wcielili się w zaskakujące, komediowe role.

Aktorzy znanych z dramatów w komediach

Aktorzy kojarzeni głównie z wymagającymi rolami dramatycznymi czasem decydują się na występ w lekkiej komedii. Dla widzów przyzwyczajonych do ich poważnych ról może to być zaskoczeniem. Jednak taka zmiana rejestru daje aktorom szansę pokazania się z innej strony.

Meryl Streep w musicalowej komedii

Meryl Streep, legenda dramatu filmowego, w 2008 roku zagrała jedną z głównych ról w musicalowej komedii „Mamma Mia!”. Fani byli zaskoczeni, widząc ulubioną aktorkę śpiewającą i tańczącą w lekkim, wakacyjnym klimacie. Streep pokazała, że świetnie odnajduje się również w sentymentalnej konwencji musicalu.

Anthony Hopkins błyszczący w komedii

Anthony Hopkins, laureat Oscara za role w takich dramatach jak „Milczenie owiec”, zaskoczył w 2011 roku występem w komedii „Prawo zrządzenia losu”. Jego komiczna kreacja dynamitowego dziadka zadziwiła tych, którzy kojarzyli aktora głównie z mrocznymi postaciami. Hopkins udowodnił, że potrafi błyszczeć także w lekkim repertuarze.

Glenn Close w komedii kryminalnej

Glenn Close, znana z dramatów obyczajowych, w 2019 roku zabłysnęła w roli porywaczki w czarnej komedii kryminalnej „Żona”. Jej ekscentryczna kreacja była zaskoczeniem dla widzów przyzwyczajonych do poważnych ról aktorki. Glenn Close pokazała się od zupełnie nowej, zabawnej strony.

Komicy próbujący się w dramatycznych rolach

Z kolei komicy czasem decydują się na dramatyczną odmianę i wcielenie w wymagającą, poważną rolę. Dla ich widzów przyzwyczajonych do wodotrysków humoru może to być szokujące doświadczenie. Jednak taka zmiana emploi daje komikom szansę rozwinięcia aktorskiego warsztatu.

Jim Carrey w emocjonalnym dramacie

Jim Carrey, kojarzony głównie z szalonymi komediami, w 1998 roku zagrał główną rolę w dramacie „Truman Show”. Jego poruszająca kreacja człowieka uwięzionego w sztucznym świecie telewizyjnego show zadziwiła tych, którzy oczekiwali kolejnych gagów. Carrey udowodnił, że potrafi grać także wymagające role dramatyczne.

Robin Williams przejmujący w dramacie

Robin Williams, zwariowany komik znany z takich hitów jak „Pani Doubtfire”, w 1997 roku zagrał poruszającą rolę psychologa w dramacie „Dobry Will Hunting”. Jego pełna emocji kreacja kontrastowała z szalonymi postaciami, które grywał dotychczas. Williams pokazał, że jest aktorem niezwykle wszechstronnym.

Whoopi Goldberg w dramacie historycznym

Whoopi Goldberg, kojarzona z lekkimi komediami, w 1985 roku zagrała w biodramacie „Kolor purpury” w reżyserii Stevena Spielberga. Jej poruszająca rola zniewolonej murzynki była ogromnym zaskoczeniem dla widzów znających aktorkę z rozrywkowych produkcji. Whoopi Goldberg udowodniła, że ma też dramatyczny talent.

Niespodziewane role komików

Niektórzy aktorzy komediowi decydują się na role zupełnie wymykające się ich dotychczasowemu emploi. Obsadzenie komika w nietypowej roli może okazać się strzałem w dziesiątkę i przynieść mu nowych fanów.

Adam Sandler w roli poważnej

Adam Sandler, król komedii rozrywkowych, w 2019 roku zagrał w dramacie kryminalnym „Nieoszlifowane diamenty” wcielając się w niecodzienną dla siebie rolę właściciela lombardu. Jego kreacja pełna dramatyzmu zadziwiła tych, którzy kojarzą go z lekkimi filmami. Sandler pokazał, że potrafi grać także role wymagające.

Melissa McCarthy w roli agentki

Melissa McCarthy, aktorka komediowa, w 2015 roku wcieliła się w rolę tajnej agentki w sensacyjnym filmie szpiegowskim „Szpieg”. Jej kreacja twardzielki kontrastowała z lekkimi postaciami, które grywała wcześniej. Dla wielu było to zaskoczenie, ale McCarthy pokazała swój talent komediowo-akcyjny.

Zach Galifianakis w dreszczowcu

Zach Galifianakis, specjalizujący się w komediach, w 2014 roku zagrał w mrocznym dreszczowcu „Ptaki nocy” u boku takich gwiazd jak Edward Norton. Jego kreacja cichego zabójcy była czymś zupełnie nowym i zaskakującym w jego dorobku. Galifianakis udowodnił, że potrafi grać nieoczywiste role.

Gwiazdy akcji w komediach

Aktorzy zaskakujący w komediowych rolach

Aktorzy kojarzeni z filmami akcji nierzadko decydują się na występ w komedii, dając widzom zupełnie nowe oblicze swojego aktorstwa. Zderzenie twardych bohaterów akcji ze światem komedii może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Dwayne Johnson parodiujący samego siebie

Dwayne Johnson, gwiazda filmów sensacyjnych, w 2016 roku wystąpił w parodii takich produkcji zatytułowanej „Przyjaciel do końca”. Jego autoparodystyczna kreacja rozsadzającego wszystko bohatera akcji rozbawiła fanów przyzwyczajonych do mrocznych ról aktora. Johnson pokazał dystans do własnego wizerunku.

Vin Diesel u boku komediowych gwiazd

Vin Diesel, kojarzony z rolami twardzieli, w 2001 roku zagrał w komedii sensacyjnej „Szybcy i wściekli” u boku komika Jackiego Chana. Ich zwariowana chemia na ekranie zadziwiła tych, którzy oczekiwali poważnej akcji. Diesel udowodnił, że potrafi bawić publiczność.

Jason Statham w parodii szpiegowskiej

Jason Statham, gwiazda filmów sensacyjnych, w 2015 roku wystąpił w parodii produkcji szpiegowskich zatytułowanej „Szpieg”. Jego komiczna kreacja kontrastowała z surowymi bohaterami, których grał wcześniej. Statham pokazał, że dystans do siebie i umiejętności komediowe.

Aktorzy znani z musicali w filmach komediowych

Aktorzy musicalowi również bywają obsadzani w produkcjach komediowych, dając widzom nowe oblicze swojego talentu. Ich charyzma i umiejętności wokalne mogą wnieść świeżość w gatunek komedii.

Hugh Jackman błyskający humorem

Hugh Jackman, gwiazda musicali, w 2009 roku zagrał w komedii romantycznej „Drużyna marzeń”. Jego dowcipna, swobodna kreacja trenera futbolu amerykańskiego była czymś nowym dla fanów kojarzących go z musicalowymi rolami. Jackman udowodnił, że ma też znakomity timing komediowy.

Zac Efron w nastoletniej komedii

Zac Efron, znany z musicali dla młodzieży, w 2009 roku wystąpił w komedii „Sąsiadka” wcielając się w typowego nastoletniego rozrabiakę. Jego energetyczna kreacja była czymś świeżym w porównaniu z musicalowymi rolami aktora. Efron pokazał talent komediowy.

Nicole Kidman w komedii romantycznej

Nicole Kidman, kojarzona z musicalem „Moulin Rouge”, w 2005 roku zagrała w komedii romantycznej „Osaczona”. Jej ciepła, zabawna kreacja zakochanej kobiety kontrastowała z dramatycznymi rolami Kidman. Aktorka udowodniła, że świetnie odnajduje się w lekkim repertuarze.

Dramatyczni aktorzy w nietypowych rolach

Wreszcie, aktorzy znani z dramatów bywają obsadzani w zupełnie zaskakujących, nietypowych dla nich rolach komediowych. Obsadzenie dramatycznego aktora w nieoczywistej roli może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Daniel Day-Lewis w musicalowej komedii

Daniel Day-Lewis, mistrz dramatu, zaskoczył wszystkich rolą choreografa w musicalowej komedii „Dziewięć” z 2009 roku. Jego zwariowana, pełna energii kreacja była czymś zupełnie nowym dla widzów znających aktora z poważnych filmów. Day-Lewis udowodnił, że ma też talent komediowy.

Joaquin Phoenix jako niepokorny Joker

Joaquin Phoenix, aktor dramatyczny, w 2019 roku wcielił się w kontrowersyjną postać Jokera w filmie o tym samym tytule. Jego kreacja psychotycznego klowna była szokująca dla tych, którzy kojarzyli go z poważnymi rolami. Phoenix pokazał swoją mroczną stronę.

Jake Gyllenhaal w komedii romantycznej

Jake Gyllenhaal, aktor kojarzony z filmami dramatycznymi, w 2010 roku zagrał w komedii romantycznej „Miłość i inne używki”. Jego zabawna kreacja ekscentrycznego pisarza była czymś zupełnie nowym i zaskakującym. Gyllenhaal udowodnił, że potrafi błyszczeć w lekkim repertuarze.

Podsumowanie

Aktorzy często decydują się na role zupełnie odbiegające od ich dotychczasowego emploi, dając widzom nowe oblicze swojego talentu. Niezależnie od tego, czy są to dramatyczni aktorzy w komediach, gwiazdy musicali w lekkich rolach, czy też komicy próbujący się w dramatycznym repertuarze, takie zmiany dają im szansę rozwinięcia warsztatu i zdobycia nowych fanów. Publiczność lubi być zaskakiwana i docenia odwagę oraz wszechstronność ulubionych aktorów. Dobrze obsadzona nietypowa rola może okazać się trampoliną do nowych wyzwań w karierze.

Najczęstsze pytania

Aktorzy podejmują takie wyzwania, aby pokazać swoją wszechstronność, rozwinąć warsztat aktorski i zdobyć nowych fanów. Lubią zaskakiwać publiczność i wychodzić poza strefę komfortu.

Do udanych przykładów można zaliczyć rolę Jima Carreya w dramacie "Truman Show", Adama Sandlera w dramatycznej "Nieoszlifowanych diamentach" czy Meryl Streep w musicalowej komedii "Mamma Mia!".

Nie zawsze. Niektóre eksperymenty aktorów z rolami okazują się nietrafione i krytykowane przez widzów. Jednak nawet nieudane próby świadczą o odwadze i chęci rozwoju aktora.

Znakomicie w komediach odnajdują się m.in. Meryl Streep, Anthony Hopkins, Bill Murray czy Daniel Day-Lewis. Mają znakomity timing komediowy.

Robin Williams, Jim Carrey, Whoopi Goldberg, Eddie Murphy - to komicy, którzy udowodnili, że świetnie radzą sobie z wymagającymi rolami dramatycznymi.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Aktorzy, którzy zmienili się nie do poznania dla roli
  2. Pamiętniki wampirów - Sezon 6 odcinek 1, 3 i 6
  3. Najbardziej kasowe filmy wszech czasów
  4. Filmy katastroficzne o epidemiach
  5. Pamiętniki wampirów sezon 5 odcinek 16 - co się wydarzy?
Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański

Jestem Roman i serdecznie witam Was na blogu, gdzie razem odkrywamy fascynujący świat kinematografii, telewizji i recenzji. Od zawsze uwielbiałem spędzać czas przed ekranem i dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat różnych produkcji. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły