Filmy

John Wick znowu strzela! Recenzja filmu John Wick 4 (2023) - opinie i relacja

Autor Dawid Zawadzki
Dawid Zawadzki10.10.20236 min.
John Wick znowu strzela! Recenzja filmu John Wick 4 (2023) - opinie i relacja

Fani kina akcji z niecierpliwością wyczekiwali premiery czwartej odsłony przygód Johna Wicka. Najnowszy film z Keanu Reevesem w roli głównej już trafił na ekrany kin i jak zawsze dostarcza widzom dawkę ekscytujących pojedynków oraz widowiskowych scen strzelanin. W niniejszej recenzji przyjrzymy się bliżej najważniejszym elementom produkcji i sprawdzimy, czy „John Wick 4” spełnia oczekiwania fanów tej kultowej serii.

Najważniejsze informacje o filmie

Data premiery i twórcy filmu

"John Wick 4" trafił do kin w marcu 2023 roku. Reżyserem, podobnie jak w przypadku poprzednich części, jest Chad Stahelski. Do swojej roli powrócił oczywiście Keanu Reeves. Za scenariusz odpowiadają Shay Hatten oraz Michael Finch.

Główni aktorzy i ich role

Oprócz Keanu Reevesa w obsadzie ponownie znaleźli się Laurence Fishburne jako Bowery King oraz Ian McShane jako Winston, właściciel hotelu Continental. Nowymi twarzami są natomiast Bill Skarsgård wcielający się w zabójcę Marquisa oraz Hiroyuki Sanada jako Shimazu.

Krótkie podsumowanie fabuły

Akcja filmu rozgrywa się tuż po wydarzeniach z końca poprzedniej części. John Wick musi stawić czoła nowym wrogom, ale przede wszystkim odnaleźć sojuszników, którym może zaufać. Jego głównym celem jest pokonanie tajemniczego Marquisa.

Recenzja akcji i scen walki

Tempo i choreografia scen akcji

Podobnie jak we wcześniejszych odsłonach, także i tym razem twórcy postawili na szybkie tempo akcji i widowiskowe pojedynki. John Wick błyskawicznie eliminuje kolejnych przeciwników, wykorzystując cały arsenał broni. Nie brakuje też walk wręcz z użyciem sztuk walki.

Wykorzystanie broni i sztuk walki

John Wick posługuje się szerokim wachlarzem broni - od noży i pistoletów, po karabiny snajperskie. Nie stroni też od brutalnych starć w zwarciu, wykonując chwyty judo i jiu-jitsu. Nowością jest scena walki na miecze z japońskim zabójcą Shimazu.

Poziom trudności i realizmu scen walki

Choreografia walk robi duże wrażenie. Są one niezwykle widowiskowe, ale też wiarygodne i realistyczne. Aktorzy wykonują wiele tricków kaskaderskich. John Wick walczy z wieloma przeciwnikami naraz, ale widać wysiłek, jaki wkłada w pokonanie ich.


Czytaj więcej: 10 najlepszych dramatów wojennych

Ocena głównego bohatera - Johna Wicka

Charyzma i kreacja aktorska Keanu Reevesa

Keanu Reeves ponownie świetnie wcielił się w rolę Johna Wicka, który stał się jego najbardziej kultową kreacją. Aktor oddaje charyzmę i determinację bohatera. Jego mimika i gesty dobrze oddają emocje Wicka podczas sekwencji akcji.

Ewolucja i rozwój postaci w porównaniu do poprzednich części

W najnowszej odsłonie twórcy pogłębiają charakterystykę Johna Wicka. Widzimy go znowu zagubionego i samotnego, gdy traci sojuszników. Ale determinacja, by dokończyć misję, każe mu walczyć dalej. Rozwój postaci jest kontynuowany w sposób logiczny.

Cechy charakteru i motywacje bohatera

John Wick cechuje stoicki spokój, opanowanie i skupienie podczas walki. Nie ujawnia emocji. Jego motywacją jest zemsta na Marquisiie, ale też pragnienie sprawiedliwości i honoru. Kieruje się własnym kodeksem moralnym.

Analiza fabuły i scenariusza filmu

John Wick znowu strzela! Recenzja filmu John Wick 4 (2023) - opinie i relacja

Logika i spójność wydarzeń fabularnych

Fabuła filmu stanowi logiczną kontynuację historii zapoczątkowanej we wcześniejszych częściach. Wydarzenia następują po sobie w sposób spójny i konsekwentny, wynikając z motywacji bohaterów.

Budowanie napięcia i zwroty akcji

Film utrzymuje w napięciu dzięki licznym scenom akcji i walki. Fabuła zaskakuje kilkoma zwrotami, gdy sojusznicy Wicka zdradzają go lub giną z rąk wrogów. Te wydarzenia budują atmosferę niepewności.

Jakość dialogów i monologów bohaterów

Dialogi są oszczędne i zwięzłe, koncentrują się na akcji i przekazaniu kluczowych informacji. John Wick ma kilka dobrych monologów ujawniających jego motywacje i przemyślenia. Są one istotnym elementem charakterystyki bohatera.

Odbiór filmu i porównanie z poprzednimi częściami

Opinie krytyków filmowych i widzów

Krytycy chwalą kontynuację sprawdzonej formuły serii, dobrą realizację scen akcji i grę aktorów. Widzowie doceniają rozrywkowy charakter produkcji i satysfakcję płynącą z oglądania widowiskowych pojedynków.

Mocne i słabe strony filmu na tle serii

Atutem są sceny akcji - tak samo dobre lub lepsze niż w poprzednich filmach. Słabszą stroną jest mniej oryginalna fabuła, która nie wnosi wiele nowości. Jest to jednak niezbędne, by seria utrzymała wysoki poziom.

Czy warto obejrzeć ten film jako fan serii?

Zdecydowanie tak, ponieważ film spełnia oczekiwania widzów i daje im to, za co pokochali tę serię. Fani Johna Wicka na pewno nie poczują się rozczarowani. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników tej produkcji.

Podsumowanie i ogólna ocena produkcji

Ogólne wrażenia z seansu

"John Wick 4" to film, który wciąga i nie pozwala oderwać oczu od ekranu. Dostarcza rozrywki na najwyższym poziomie i satysfakcji z oglądania perfekcyjnie zrealizowanych scen akcji.

Główne atuty i wady filmu

Do atutów można zaliczyć świetną choreografię walk, dobrą grę aktorów i spójną, sensowną fabułę. Nieco słabszą stroną jest schematyczność i powtarzalność niektórych wątków.

Ocena końcowa filmu w skali 1-10

Ogólna ocena filmu to 8/10. Produkcja spełnia oczekiwania fanów i kontynuuje wszystko to, za co pokochaliśmy Johna Wicka. Gorąco polecam ten film wszystkim, którzy lubią kino sensacyjne w wysokim stylu.

Podsumowanie

„John Wick 4” to kolejna odsłona tej niezwykle popularnej serii, która z pewnością zadowoli fanów. Film dostarcza precyzyjnie wyreżyserowanych scen akcji, wciągającej fabuły i świetnej gry aktorskiej. Nie wnosi co prawda żadnych przełomowych rozwiązań, ale utrzymuje bardzo wysoki poziom jakości. Miłośnicy Johna Wicka na pewno nie poczują zawodu. Gorąco polecam ten film wszystkim, którzy poszukują rozrywki na najwyższym poziomie.

Najczęstsze pytania

Zdecydowanie warto nadrobić poprzednie filmy z tej serii, aby w pełni docenić fabułę i rozwój postaci. Niemniej film stara się przybliżyć kluczowe wydarzenia, więc da się go oglądać bez znajomości całej historii.

Aktor słynie z tego, że sam wykonuje większość niebezpiecznych scen akcji. Nie inaczej jest tym razem - większość ujęć walk i pojedynków to jego autentyczna kaskaderska praca.

„John Wick 4” trwa 2 godziny i 49 minut, co czyni go najdłuższą odsłoną w całej serii.

Ze względu na dużą ilość brutalnych scen walki nie jest to film odpowiedni dla dzieci. MPAA klasyfikuje go jako R, czyli od 17 roku życia.

Prawdopodobnie w połowie 2023 roku film trafi na platformy VOD. Wcześniej przez kilka miesięcy dostępny będzie tylko w kinach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Aktorzy, którzy zmienili się nie do poznania dla roli
  2. Manga One Piece Online - czytaj najnowsze rozdziały za darmo
  3. Pamiętniki wampirów - Sezon 6 odcinek 1, 3 i 6
  4. Filmy, które zmieniły sposób kręcenia filmów
  5. Które nagrody są najbardziej prestiżowe dla aktorów?
Autor Dawid Zawadzki
Dawid Zawadzki

W świecie pikseli i algorytmów odnajduję swoje awangardowe azyle. Moje teksty to kolaż cyfrowych odkryć, od ukrytych skarbów kodu po analizę trendów. Blog to moje laboratorium innowacji, gdzie wykreowana wiedza wtapia się w moje bitowe opowieści. Zanurz się ze mną w oceanie technologicznej mądrości.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły