Filmy

Którzy aktorzy zasłużyli na Oscara, a nie dostali?

Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański05.09.20236 min.
Którzy aktorzy zasłużyli na Oscara, a nie dostali?

Nagrody Akademii Filmowej, potocznie zwane Oscarami, to jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu. Co roku członkowie Akademii wybierają najlepszych aktorów i aktorki, reżyserów oraz innych twórców filmowych. Jednak zdarza się, że werdykt Akademii budzi kontrowersje, a wielu uważa, że pominięto osoby zasługujące na statuetkę. Przyjrzyjmy się bliżej aktorom, których role na zawsze zapisały się w historii kina, a mimo to nigdy nie otrzymali Oscara.

Aktorzy nominowani wielokrotnie, ale bez statuetki

Niektórzy aktorzy byli nominowani do Oscara nawet kilkanaście razy, ale nigdy nie udało im się zdobyć upragnionej statuetki. Do tego grona należą m.in. Amy Adams, która ma na koncie aż 6 nominacji za role w takich filmach jak "Junebug", "Wątpliwość" czy "American Hustle". Podobny los spotkał legendarnego Petera O’Toole, który pomimo 8 nominacji nigdy nie odebrał Oscara za całokształt kariery. Również Glenn Close jest rekordzistką z 8 nominacjami i zero zwycięstw. Słynie z kreacji w takich produkcjach jak "Fatalne zauroczenie" czy "Żona parafianina". Mimo upływu lat wciąż pozostaje jedną z najwybitniejszych aktorek bez Oscara.

Wielokrotnie nominowani byli także tacy artyści jak Richard Burton, Thelma Ritter, Michelle Pfeiffer, czy niedawno zmarły James Caan. Ich role na zawsze zapisały się w historii kina, choć Akademia nigdy nie doceniła ich tak, jak na to zasługiwali. Być może los się do nich uśmiechnie i któryś z nich otrzyma Oscara za całokształt twórczości jak np. Cary Grant?

Wielkie role bez nominacji

O ile brak statuetki można jeszcze jakoś zrozumieć, to całkowity brak nominacji za wybitne role wydaje się wręcz kuriozalny. Do aktorów, których genialne kreacje Akademia kompletnie zignorowała, należą m.in. Ian McKellen za rolę Gandalfa w trylogii „Władca Pierścieni”, czy Andy Serkis jako Gollum. Obaj stworzyli niezapomniane postacie, na zawsze zapisując się w historii kina fantasy.

Podobny los spotkał także Roberta Downeya Jr. za tytułowego Iron Mana – jego rola zapoczątkowała całe Marvel Cinematic Universe. Za to John Wayne otrzymał Oscara za pospolitą kreację w „Prawdziwym męstwie”, podczas gdy jego role w westernach Forda i Hawksa zasługiwały na większe uznanie. Biorąc pod uwagę rangę tych aktorów i filmów, które zagrali, całkowity brak nominacji wydaje się skandaliczny.

Kultowe kreacje niedocenione przez Akademię

Role komediowe

Komedia rzadko bywa doceniana przez Akademię, która zwykle faworyzuje dramaty. Tymczasem aktorzy komediowi stworzyli wiele kultowych kreacji godnych Oscara. Do takich należą role Johna Belushiego w "Blues Brothers" i "Sąsiedztwo strachu", Chevy Chase w "W krzywym zwierciadle", czy Bill Murray w "Dniu Świstaka". Ich komiczny talent na zawsze pozostanie wzorem dla przyszłych pokoleń.

Role dramatyczne

Wielu wybitnych aktorów dramatycznych również zostało niesprawiedliwie pominiętych przez Akademię, m.in. Malcolm McDowell w kontrowersyjnym "Mechanicznej pomarańczy" Stanleya Kubricka. Nieoceniona była także rola Jacka Nicholsona w "Lśnieniu" tego samego reżysera. Obaj stworzyli koszmarne wizje, które na zawsze wryły się w pamięć widzów.

Role charakterystyczne

Aktorzy wcielający się w role drugoplanowe lub epizodyczne równie często bywają pomijani w oscarowym wyścigu. Tymczasem takie kreacje jak Heath Ledger w roli Jokera w "Mrocznym rycerzu", czy Christoph Waltz w "Bękarcie wojny" Inglourious Basterds zapisały się złotymi zgłoskami w historii kina. Obaj zasłużenie odebrali Oscary za role charakterystyczne, choć wcześniej Akademia ich ignorowała.

Aktorzy z największą liczbą nominacji bez zwycięstwa

Którzy aktorzy zasłużyli na Oscara, a nie dostali?

Glenn Close

Aktorka słynąca z kreacji w takich filmach jak "Fatalne zauroczenie", "Wielkie nadzieje" czy "Żona parafianina". Ma na koncie aż 8 nominacji, ale żadnej statuetki. Być może w końcu doczeka się Oscara za całokształt kariery?

Amy Adams

6 nominacji, w tym za role w "Wątpliwości", "Fighter", "American Hustle", ale wciąż bez zwycięstwa. Jedna z najbardziej niedocenianych aktorek współczesnego kina.

Peter O'Toole

Legendarny aktor zmarły w 2013 roku. Pomimo 8 nominacji nigdy nie zdobył Oscara za żadną konkretną rolę, choć otrzymał honorową statuetkę za całokształt kariery.

Kontrowersyjne werdykty Akademii

Brokeback Mountain vs Crash

"Brokeback Mountain" uznawany był za faworyta do Oscara za najlepszy film 2005 roku. Tymczasem Akademia zaskakująco przyznała statuetkę pretensjonalnemu "Crash", co do dziś budzi kontrowersje.

La La Land vs Moonlight

Kolejna sensacja - początkowo ogłoszono, że "La La Land" zdobył Oscara za najlepszy film 2016 roku. Jednak po korekcie okazało się, że zwycięzcą jest "Moonlight".

Roma vs Green Book

W 2019 roku faworytem była "Roma" Alfonso Cuaróna. Jednak Oscara dostał dość przeciętny "Green Book", co ponownie zaskoczyło opinię publiczną.

Zasłużeni aktorzy czekający na pierwszego Oscara

Willem Dafoe

4 nominacje, w tym za "Pluton" i "Van Gogha. U bram wieczności". Jeden z najwybitniejszych aktorów współczesnego kina.

Annette Bening

Czterokrotnie nominowana, m.in. za "Tajemniczy ogród" i "Historię mojego życia". Znakomita aktorka zasługująca na Oscara.

Michelle Williams

Nominowana już 4 razy, ostatnio za "Fabelmanów". Czy to właśnie ta rola przyniesie jej upragnioną statuetkę?

Podsumowanie

Podsumowując, w historii Oscarów nie brakuje kontrowersyjnych werdyktów Akademii i niespodziewanych zwycięzców kosztem faworytów. Wielu genialnych aktorów, których role na zawsze zapisały się w pamięci widzów, nigdy nie otrzymało zasłużonego Oscara. Niektórzy byli nominowani wielokrotnie, innych Akademia całkowicie zignorowała. Miejmy nadzieję, że z biegiem lat coraz więcej wybitnych artystów filmowych doczeka się sprawiedliwego docenienia.

Najczęstsze pytania

Czasami Akademia popełnia błędy i nagradza aktorów, którzy tego nie zasłużyli, pomijając prawdziwe talenty. Również gust widzów często różni się od upodobań członków Akademii.

Najwięcej nominacji (8) bez zdobycia Oscara mają Glenn Close i Peter O'Toole. 6 nominacji bez statuetki otrzymała Amy Adams.

Wśród najbardziej zasłużonych ról bez Oscara wymienia się m.in. Johna Belushiego w "Blues Brothers", Roberta Downeya Jr. w "Iron Manie" czy Heatha Ledgera jako Joker w "Mrocznym rycerzu".

Do najbardziej zaskakujących werdyktów należą nagrody dla "Crash" zamiast "Brokeback Mountain" czy dla "Green Book" zamiast "Romy".

Do grona wybitnych artystów bez statuetki należą m.in. Willem Dafoe, Annette Bening i Michelle Williams. Być może doczekają się zasłużonej nagrody w najbliższych latach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Aktorzy, którzy zmienili się nie do poznania dla roli
  2. Pamiętniki wampirów - Sezon 6 odcinek 1, 3 i 6
  3. Najbardziej kasowe filmy wszech czasów
  4. Które nagrody są najbardziej prestiżowe dla aktorów?
  5. Pamiętniki wampirów sezon 5 odcinek 16 - co się wydarzy?
Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański

Jestem Roman i serdecznie witam Was na blogu, gdzie razem odkrywamy fascynujący świat kinematografii, telewizji i recenzji. Od zawsze uwielbiałem spędzać czas przed ekranem i dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat różnych produkcji. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły