Filmy

Kultowe filmy z lat 90. do obejrzenia

Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański30.08.20237 min.
Kultowe filmy z lat 90. do obejrzenia

Lata 90. to dekada, która na zawsze odmieniła kinematografię i zapisała się w pamięci widzów jako złoty okres filmowy. Wówczas na ekranach pojawiło się wiele produkcji, które na stałe weszły do kanonu kina i do dziś cieszą się popularnością. W niniejszym artykule przypomnimy najciekawsze i najbardziej kultowe tytuły z tamtych lat, które koniecznie trzeba nadrobić.

Niezapomniane komedie z lat 90.

Lata 90. obfitowały w genialne komedie, które bawią i wzruszają do łez. Do największych hitów należy zaliczyć "Pulp Fiction" Quentina Tarantino z 1994 roku. Jest to przełomowa czarna komedia kryminalna z Johnem Travoltą i Umą Thurman, która zachwyca nieszablonową fabułą podzieloną na kilka wątków. Kultowymi scenami są taniec Twist Vincenta Vegi i Mii Wallace oraz wskrzeszenie zastrzelonej postaci Vincenta przez Butcha. Kolejna genialna komedia romantyczna to "Pretty Woman" z 1990 roku z Julią Roberts i Richardem Gere. Opowieść o prostytutce i biznesmenie poruszyła miliony widzów na całym świecie, a scena zakupów Vivian w eleganckim butiku na Rodeo Drive na zawsze zapadła w pamięć. Polscy widzowie również mieli swoją komediową perełkę - "Samych Swoich" Sylwestra Chęcińskiego z 1967, która doczekała się wznowień kinowych w 1999 roku. Satyryczne spojrzenie na wzajemne uprzedzenia dwóch rodzin - katolickiej i żydowskiej - po dziś dzień bawi i wzrusza.

Komedia kryminalna "Pulp Fiction" Quentina Tarantino

Kultowy hit Tarantino z Travoltą i Thurman w rolach głównych. Film w rewolucyjny sposób pokazał możliwości gatunku komedii kryminalnej.

Komedia romantyczna "Pretty Woman" z Julią Roberts

Uwielbiana przez miliony widzów na całym świecie historia miłosna prostytutki i biznesmena. Julia Roberts za rolę Vivian otrzymała nominację do Oscara.

Hit komediowy "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego

Doceniona wznowieniem w 1999 roku kultowa już w PRL komedia o wzajemnych uprzedzeniach dwóch rodzin - katolickiej i żydowskiej.

Kultowe thrillery i horrory z tamtych lat

Kolejna kategoria kultowych filmów z lat 90., które na stałe wpisały się do historii kina, to mroczne i przerażające thrillery oraz horrory. Do najlepszych należy zaliczyć "Milczenie Owiec" z Anthony Hopkinsem jako morderczym Hannibalem Lecterem z 1991 roku. Reżyser Jonathan Demme stworzył arcydzieło kina grozy, za które otrzymał Oscary. Równie mroczny był "Siedem" Davida Finchera z 1995 o policjantach ścigających seryjnego mordercę. Wstrząsająca scena w pudle tego filmu na zawsze pozostanie w pamięci. Ostatni hit to "Matrix" rodzeństwa Wachowskich z 1999, który zrewolucjonizował gatunek thrillera sci-fi efektami specjalnymi i akcją.

Thriller sensacyjny "Siedem" Davida Finchera

"Siedem" to mroczny i wciągający thriller kryminalny z genialnymi Morganem Freemanem i Bradlem Pittem jako policjantami tropiącymi seryjnego mordercę.

Horror psychologiczny "Milczenie owiec" Jonathana Demme

Kultowy hit grozy z Anthony Hopkinsem w roli morderczego Hannibala Lectera. Film zdobył aż 5 Oscarów, w tym dla najlepszego filmu i reżysera.

Thriller sci-fi "Matrix" Lany i Lilly Wachowskich

Rewolucyjny thriller z Keanu Reevesem jako Neo. Film wniósł nową jakość do kina akcji poprzez genialne efekty specjalne i sceny walki.

Najlepsze filmy akcji z lat 90.

Fani mocnych wrażeń mogli liczyć w latach 90. na wiele świetnych filmów akcji. Hitami stały się kolejne części przygód Jamesa Bonda z Pierce'em Brosnanem jako agentem Jej Królewskiej Mości. W "GoldenEye", "Jutro nie umiera nigdy" i "Świat to za mało" nie brakowało widowiskowych pościgów, walk i eksplozji. Równie ekscytujący był "Speed: Niebezpieczna prędkość" z 1994 o policjancie, który musi powstrzymać eksplozję autobusu jadącego z prędkością ponad 50 mil na godzinę. Inny hit to "Dzień Niepodległości" Roland'a Emmericha - efektowny film katastroficzny o inwazji obcych na Ziemię.

Seria filmów o Jamesie Bondzie z Pierce'em Brosnanem

Pierce Brosnan w roli Agenta 007 dostarczył fanom Jamesa Bonda w latach 90. wielu niezapomnianych wrażeń. Kultowe sceny pościgów i walk.

Film sensacyjny "Speed: Niebezpieczna prędkość"

Keanu Reeves jako policjant, który musi powstrzymać wybuch autobusu jadącego z ogromną prędkością. Mnóstwo zwrotów akcji.

Film akcji "Dzień Niepodległości" Roland'a Emmericha

Efektowny film katastroficzny ukazujący inwazję obcych na Ziemię. Mnóstwo scen zniszczeń i widowiskowych efektów specjalnych.

Kultowe dramaty i romanse

Kultowe filmy z lat 90. do obejrzenia

Lata 90. to również czas wielkich dramatów i wzruszających romansów, które na stałe wpisały się w historię kina. Największym hitem był "Titanic" Jamesa Camerona, melodramat z Leonardo DiCaprio opowiadający historię zatonięcia słynnego transatlantyku. Wzruszające sceny pożegnania Jacka i Rose na drewnianej desce wbiły się w pamięć widzów. Równie poruszający był "Lista Schindlera" Stevena Spielberga z 1993 roku - dramat oparty na prawdziwych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Oskar Schindler uratował setki Żydów przed zagładą. Trzecim kultowym dramatem było "Pulp Fiction" Quentina Tarantino. Fabuła pełna zwrotów akcji, czarna komedia i wątki kryminalne.

Melodramat "Titanic" Jamesa Camerona

"Titanic" to filmowy hit z Kate Winslet i Leonardo DiCaprio o miłości dwojga ludzi na pokładzie legendarngego transatlantyku. Dramatyczne sceny zatonięcia statku.

Dramat historyczny "Lista Schindlera" Stevena Spielberga

Wzruszający i mocny dramat wojenny oparty na historii Oskara Schindlera, który uratował setki Żydów przed Holokaustem.

Dramat obyczajowy "Pulp Fiction" Quentina Tarantino

Kultowy hit Tarantino łączący wątki dramatyczne, komediowe i kryminalne. Niebanalna fabuła pełna zwrotów akcji.

Filmy animowane dla dzieci i dorosłych

Kolejna kategoria to filmy animowane, które zachwyciły zarówno dzieci, jak i dorosłych widzów. Niezwykle popularna była "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" - baśniowa animacja Disneya z 1937 roku, która doczekała się w 1993 roku wznowienia kinowego. Równie uwielbiany przez miliony był "Król Lew" z 1994, opowieść o lwiątku Simbie szukającym swojego miejsca w królestwie. Pierwszym filmem studia Pixar była "Toy Story" z 1995, historia o przygodach zabawek. Animacja komputerowa była prawdziwym przełomem.

Disneyowska "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków"

Baśniowa animacja Disneya z 1937 roku, która zachwyciła kolejne pokolenia widzów. Wznowienie kinowe w 1993.

"Toy Story" - pierwszy film Pixara

Rewolucyjny film animowany komputerowo opowiadający o przygodach zabawek. Początek ery Pixara.

"Król Lew" - animowany hit Disneya

Poruszająca opowieść o lwiątku Simbie poszukującym swojego przeznaczenia. Musicalowa animacja z genialną muzyką.

Polskie klasyki kina z lat 90.

W polskim kinie lat 90. również pojawiło się wiele hitów, które na stałe weszły do kanonu rodzimej kinematografii. Największym przebojem były "Psy" Władysława Pasikowskiego z 1992 roku - mroczny i dynamiczny film sensacyjny o drodze na szczyt przestępczej kariery. Równie dobrze radziła sobie komedia "Kiler" Juliusza Machulskiego z 1997 o taksówkarzu, który przez przypadek zostaje płatnym zabójcą. Widzów rozbawiła też komedia "Chłopaki nie płaczą" Olafa Lubaszenki z 2000 roku o perypetiach maturzystów.

"Psy" Władysława Pasikowskiego

Mroczny i dynamiczny film sensacyjny o warszawskim półświatku z Bogusławem Lindą w jednej z głównych ról.

"Chłopaki nie płaczą" Olafa Lubaszenki

Zabawna komedia obyczajowa o perypetiach grupy maturzystów w małym miasteczku. Hit z 2000 roku.

"Kiler" Juliusza Machulskiego

Kultowa już czarna komedia o taksówkarzu, który przez przypadek zostaje płatnym zabójcą. Mnóstwo gagów.

Podsumowując, lata 90. to filmowa dekada, która na zawsze odmieniła oblicze kina. W każdym gatunku - od komedii, przez thrillery, dramaty po filmy akcji i animacje - pojawiło się wiele arcydzieł, które do dziś gromadzą rzesze widzów. Koniecznie należy je nadrobić, aby docenić klasykę tamtego okresu.

Podsumowanie

Lata 90. to bez wątpienia złota era w historii kina. Pojawiło się wówczas mnóstwo kultowych produkcji w każdym gatunku - od komedii po filmy akcji i animacje. Do dziś mają one status klasyków i przyciągają rzesze widzów. W niniejszym artykule przypomnieliśmy najważniejsze i najbardziej kultowe tytuły tamtego okresu, które koniecznie trzeba nadrobić, aby docenić ich niezwykłość. Mamy nadzieję, że nasz przegląd zachęcił do poznania lub przypomnienia sobie tych wybitnych dzieł kinematografii z przełomu wieków.

Najczęstsze pytania

Do najbardziej kultowych filmów z lat 90., które koniecznie trzeba zobaczyć, należą m.in. "Pulp Fiction", "Pretty Woman", "Siedem", "Milczenie Owiec", "Matrix", filmy o Jamesie Bondzie z Pierce'em Brosnanem, "Speed", "Titanic", "Lista Schindlera", "Królewna Śnieżka", "Król Lew", "Psy" czy "Kiler".

Kultowe filmy z lat 90. dostępne są na DVD oraz na platformach streamingowych, m.in. Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video, Player.pl. Część z nich regularnie pojawia się też w telewizji.

Oscary zdobyły m.in. "Milczenie Owiec" - 5 statuetek w tym dla najlepszego filmu, "Lista Schindlera" - 7 Oscarów w tym dla najlepszego filmu i reżysera, "Titanic" - 11 Oscarów w tym dla najlepszego filmu i reżysera.

Do kultowych komedii z lat 90. zaliczają się "Pulp Fiction", "Pretty Woman", "Sami swoi", "Kiler", "Chłopaki nie płaczą". Łączą w sobie elementy komedii i innych gatunków.

Do polskich kultowych filmów z lat 90. należą "Psy" Władysława Pasikowskiego, "Kiler" Juliusza Machulskiego oraz "Chłopaki nie płaczą" Olafa Lubaszenki.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.10 Liczba głosów: 7

5 Podobnych Artykułów:

  1. Aktorzy, którzy zmienili się nie do poznania dla roli
  2. Pamiętniki wampirów - Sezon 6 odcinek 1, 3 i 6
  3. Najbardziej kasowe filmy wszech czasów
  4. Filmy katastroficzne o epidemiach
  5. Pamiętniki wampirów sezon 5 odcinek 16 - co się wydarzy?
Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański

Jestem Roman i serdecznie witam Was na blogu, gdzie razem odkrywamy fascynujący świat kinematografii, telewizji i recenzji. Od zawsze uwielbiałem spędzać czas przed ekranem i dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat różnych produkcji. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły