Seriale

Mapa Świata Gry o Tron - Zobacz Pełną Mapę Westeros i Essos z Serialu Gra o Tron

Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański20.10.20235 min.
 Mapa Świata Gry o Tron - Zobacz Pełną Mapę Westeros i Essos z Serialu Gra o Tron

Świat przedstawiony w Grze o Tron to jeden z najbardziej rozbudowanych i szczegółowych fantastycznych światów w historii literatury i telewizji. Jego mapa obejmuje kontynenty, morza, wyspy, góry, rzeki i setki zamków oraz miast, każde ze swoją historią i znaczeniem. Poznanie tej niezwykle bogatej mapy pozwala lepiej zrozumieć fabułę i docenić ogrom pracy włożonej w stworzenie tego wyjątkowego uniwersum.

Jak wygląda mapa Świata z Gry o Tron?

Mapa kontynentu Westeros, gdzie rozgrywa się większość wydarzeń, przypomina kształtem Wielką Brytanię. Znajduje się na niej Siedem Królestw, którymi rządził król z żelaznego tronu. Na północy leży Mur broniący przed zagrożeniami zza niego. Na wschodzie znajduje się wolne miasto Braavos i kontynent Essos ze słynącym z przepychu miastem Pentos. Na południu rozciągają się gorące pustynie Dorne i kraina nieustającego lata.

Główne kontynenty i regiony w Grze o Tron

Westeros - główny kontynent, na którym rozgrywa się fabuła. Składa się z północy za Murem, Siedmiu Królestw i Dorne na południu. Przecinają go góry, rzeki i rozległe lasy.

Essos - drugi co do wielkości kontynent na wschodzie, słynący z Wolnych Miast jak Pentos czy Braavos. Leżą tam też miasta niewolników oraz legendarne imperium Valyria.

Sothoryos - trzeci kontynent na południu Essos, w dużej części niezbadany.

Ulthos - czwarty kontynent na południowym wschodzie, otoczony tajemnicą.


Czytaj więcej: Pogoń za mordercą w Recenzji serialu Bloodhounds (2023) - krytyka i ocena

Detaliczna mapa Westeros z serialu Gra o Tron

Mapa Westeros jest niezwykle szczegółowa. Północny obszar za Murem zamieszkują dzikie plemiona oraz Nocna Straż strzegąca muru przed zagrożeniami. Dalej na południe leży Winterfell, siedziba rodu Starków i Królewska Przystań - stolica Siedmiu Królestw. Przez kontynent przepływają rzeki, ciągną się pasma górskie, rozciągają rozległe lasy. Każdy z zaznaczonych zamków i miast ma swoją historię.

Mapa Essos - drugiego kontynentu ze świata Gry o Tron

 Mapa Świata Gry o Tron - Zobacz Pełną Mapę Westeros i Essos z Serialu Gra o Tron

Essos różni się klimatem i kulturą od Westeros. Leżą tam bogate Wolne Miasta jak Pentos, Braavos czy Myr ze swym przemysłem i bankowością. Na wschodzie znajdują się miasta niewolników oraz pozostałości po imperium Valyria. Dalej rozciągają się Dothrakijskie Morze Traw i legendarny Asshai z cieniem. Mapa Essos kryje wiele tajemnic.

Krainy poza mapą - co kryje się na krańcach znanego świata?

Nawet mapa świata Gry o Tron ma swoje granice. Na zachodzie kontynentów ciągnie się Nieznane Morze, gdzie pływali zaginieni książęta Targaryenów. Na południu leży tajemniczy Sothoryos porośnięty dżunglą. Wschodni kraniec Essos ginie we mgle, kryjąc zapewne dalsze lądy. Nawet znane części mapy skrywają wiele sekretów w niezbadanych zakątkach.

Interaktywna mapa Westeros i Essos do eksploracji

W internecie dostępne są interaktywne mapy świata Gry o Tron pozwalające na jego eksplorację. Można na nich przybliżać kontynenty, regiony i poszczególne punkty, poznając bliżej topografię tego niezwykłego miejsca. To świetny sposób aby zanurzyć się w klimacie serialu i książek.

Najważniejsze miasta i zamki w Westeros i Essos

Westeros słynie z potężnych zamków jak Casterly Rock czy Highgarden, a także Królewskiej Przystani stanowiącej stolicę Siedmiu Królestw. W Essos zwracają uwagę Wolne Miasta ze swymi bogactwami i rzemiosłem. Każde z tych miejsc odgrywa kluczową rolę w fabule i polityce tego świata.

Ciekawostki i tajemnice mapy świata Gry o Tron

Fani dopatrzyli się wielu ciekawych podobieństw mapy do prawdziwych krajów i kontynentów. Westeros przypomina Wielką Brytanię, a Essos Europę i Azję. Wiele nazw miast i miejsc ma też ukryte znaczenie lub nawiązuje do symboliki z serialu. Mapa kryje wiele zagadek, które pasjonują fanów świata Gry o Tron od lat.

Podsumowanie

Mapa świata Gry o Tron to prawdziwe arcydzieło fantasy, zawierające niezliczoną ilość szczegółów i odniesień. Poznanie jej tajemnic to fascynująca podróż, która pozwala docenić ogrom pracy włożonej w stworzenie tej niezwykłej sagi. Zarówno kontynenty, morza jak i poszczególne punkty na mapie mają swoją historię i znaczenie dla fabuły. To prawdziwie magiczny świat godny poznania.

Najczęstsze pytania

Mapa przedstawia 4 kontynenty - Westeros, Essos, Sothoryos i Ulthos.

Stolicą jest Królewska Przystań położona w południowej części Westeros.

Jest to Wolne Miasto Braavos leżące na wschodnim wybrzeżu Westeros.

Najdalej na północy ciągnie się Mur broniący przed zagrożeniami zza niego.

Valyria znajdowała się na wschodnim wybrzeżu Essos, choć już nie istnieje w czasach serialu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Aktorzy, którzy zmienili się nie do poznania dla roli
  2. Pamiętniki wampirów - Sezon 6 odcinek 1, 3 i 6
  3. Filmy, które zmieniły sposób kręcenia filmów
  4. Które nagrody są najbardziej prestiżowe dla aktorów?
  5. Najlepsze seriale historyczne do obejrzenia w Netflix
Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański

Jestem Roman i serdecznie witam Was na blogu, gdzie razem odkrywamy fascynujący świat kinematografii, telewizji i recenzji. Od zawsze uwielbiałem spędzać czas przed ekranem i dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat różnych produkcji. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły