• homearrow-right
  • Filmyarrow-right
  • Nadprzyrodzone zjawisko czy oszustwo? Recenzja filmu Fenomen (2023) - krytyka i ocena

Nadprzyrodzone zjawisko czy oszustwo? Recenzja filmu Fenomen (2023) - krytyka i ocena

Nadprzyrodzone zjawisko czy oszustwo? Recenzja filmu Fenomen (2023) - krytyka i ocena
Autor Dawid Zawadzki
Dawid Zawadzki12.10.2023 | 8 min.

Nowe horrory paranormalne cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością. Widzowie kochają dreszczyk emocji i napięcie, jakie tego typu produkcje potrafią zapewnić. Najnowszy film polskiego reżysera Marcina Wrony "Fenomen" idealnie wpisuje się w ten trend. Opowiada on historię młodego dziennikarza śledczego, który postanawia zbadać tajemnicze zjawiska dziejące się w pewnym domu. Im głębiej się zagłębia, tym bardziej przerażające stają się odkryte fakty. Czy to co widzi, to prawdziwe nadprzyrodzone manifestacje, czy może tylko sprytnie zastawione sidła i perfidny plan? Przekonajmy się, jak wypada najnowszy polski horror.

Fabuła i opis filmu Fenomen

Bohaterem filmu jest Robert, młody i ambitny dziennikarz śledczy. Pewnego dnia trafia na informację o tajemniczym, opuszczonym domu na obrzeżach miasta. Według plotek dzieją się tam dziwne rzeczy - słychać krzyki, pojawiają się dziwne światła, a ludzie wchodzący do środka znikają lub wychodzą stamtąd zmienieni. Robert postanawia zbadać sprawę i ujawnić prawdę. Wraz z operatorami włamuje się do domu. Na początku wszystko wydaje się normalne, ale wkrótce zaczynają dziać się coraz dziwniejsze rzeczy. Światła migoczą, słychać szepty i krzyki. W pewnym momencie ekipa zostaje rozdzielona. Robert musi samotnie stawić czoła przerażającym zjawiskom i odkryć mroczną historię nawiedzonego domu.

Geneza historii

Film przedstawia genezę nawiedzonego domu. Kiedyś mieszkała w nim szczęśliwa rodzina, dopóki nie doszło do strasznej tragedii. Zrozpaczony ojciec zabił żonę i dzieci, po czym popełnił samobójstwo. Od tego momentu w domu zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Duchy zamordowanych nie mogą zaznać spokoju.

Tajemnicze zjawiska

W filmie pokazano wiele zjawisk paranormalnych. Drzwi same się otwierają i zamykają, słychać tajemnicze szmery i szepty. Czasem pojawiają się zamazane sylwetki duchów lub ich cienie. Dochodzi też do niewytłumaczalnych wypadków z ekipą filmową. Każdy kto pozostaje w domu po zmroku, naraża się na niebezpieczeństwo.

Finanlowanie historii

Pod koniec filmu Robertowi udaje się dotrzeć do sedna sprawy i poznać przerażającą prawdę. Okazuje się, że za zjawiskami nie stoją zabłąkane dusze, ale żywi ludzie. Chcieli oni stworzyć aurę tajemnicy wokół domu, by zarobić na organizowanych w nim atrakcjach. Jednak ich plan wymknął się spod kontroli z tragicznymi skutkami.

Ocena aktorstwa i reżyserii

Występy głównych aktorów

W roli głównego bohatera wystąpił utalentowany Maciej Musiałowski. Znakomicie oddaje on determinację i upór młodego dziennikarza, który za wszelką cenę pragnie dotrzeć do prawdy. Jednocześnie doskonale gra jego coraz większy strach, gdy sytuacja zaczyna go przerastać. Towarzysząca mu Karolina Gruszka jako doświadczona operatorka stanowi świetne wsparcie i kontrast dla jego postaci.

Reżyseria filmu

Marcin Wrona, twórca takich hitów jak "Demon" czy "Człowiek magnes", ponownie stanął na wysokości zadania. Znakomicie buduje nastrój grozy i napięcia. Widzowie wstrzymują oddech, gdy bohaterowie zapuszczają się w najmroczniejsze zakamarki domu. Reżyser świetnie operuje światłem, cieniem i dźwiękiem, tworząc upiorną, mroczną atmosferę.

Montaż i zdjęcia

Film zachwyca pod względem warstwy wizualnej. Operatorka Paulina Piskorska stworzyła znakomite, czasem wręcz ekspresjonistyczne ujęcia, oddające grozę sytuacji. Montaż jest dynamiczny i utrzymuje widza w napięciu. Doskonale zbudowana scenografia jeszcze bardziej potęguje uczucie klaustrofobii i zamknięcia w pułapce.


Czytaj więcej: 10 najlepszych dramatów wojennych

Analiza specjalnych efektów

Efekty wizualne

Twórcy filmu mistrzowsko wykorzystali efekty specjalne do stworzenia realistycznych wizji paranormalnych. Duchy przedstawiono jako rozwiewające się mgliste sylwetki lub zamazane cienie. Sceny lewitacji przedmiotów wyglądają bardzo przekonująco. Na uwagę zasługują animacje pokazujące zniekształcanie przestrzeni czy pojawianie się napisów na ścianach.

Dźwięk i muzyka

Oprawa dźwiękowa filmu znakomicie buduje nastrój grozy. Słychać niepokojące szmery, kroki, szepty. Muzyka dynamicznie zmienia się od scen bardziej kontemplacyjnych do pełnych napięcia. Mrożące krew w żyłach dźwięki efektywnie potęgują uczucie zagrożenia i strachu u widza.

Scenografia

Nawiedzony dom to prawdziwa gwiazda filmu. Mroczne korytarze, zakurzone pokoje pełne starych mebli, tajemnicze piwnice. Każdy kadr oddaje ponurą aurę tego miejsca, wzmagając uczucie grozy. Scenografowie świetnie wykorzystali grę świateł i cieni. Nie brak też oszałamiających scen pościgów po rozległych, ciemnych korytarzach.

Prawdziwość przedstawionych zjawisk

Naukowe podejście do tematu

Film stara się w racjonalny sposób wyjaśnić przedstawiane zjawiska. Pokazuje, że za domniemanymi manifestacjami paranormalnymi często stoją zupełnie przyziemne przyczyny, które da się logicznie wytłumaczyć. Tym samym twórcy uniknęli Pułapki naiwnego okultyzmu i fantazmatów.

Relacje świadków zjawisk paranormalnych

Mimo racjonalnego wyjaśnienia, film ukazuje także dramat ludzi, którzy rzeczywiście doświadczyli niewytłumaczalnych zdarzeń. Poprzez wspomnienia i relacje świadków pokazano, jak przerażające mogą być tego typu przeżycia oraz jak mogą one zmienić człowieka.

Porównanie z innymi filmami o duchach

"Fenomen" wyróżnia się na tle innych horrorów paranormalnych przede wszystkim mocno osadzoną w realiach historią i wiarygodnymi, ludzkimi emocjami. W przeciwieństwie do czysto rozrywkowych filmów, ten stawia ważkie pytania na temat życia, śmierci i tego, co może czekać po drugiej stronie.

Wpływ filmu na widza

Groza i napięcie

Film z pewnością zapewni widzom Solidną dawkę dreszczyku emocji. Mistrzowsko zbudowane sceny przesiąknięte są grozą i napięciem. Reżyser świetnie bawi się oczekiwaniami widzów, zaskakuje zwrotami akcji, budzi strach i niepokój. To horror, który potrafi naprawdę przestraszyć.

Przesłanie filmu

Film porusza ważką tematykę życia po śmierci i wiary w nadprzyrodzone zjawiska. Ukazuje, że nawet jeśli da się znaleźć logiczne wytłumaczenie, to dla osób, które coś przeżyły, ich trauma pozostaje jak najbardziej prawdziwa. To cenna lekcja empatii i zrozumienia.

Czy film straszy czy bawi?

Przede wszystkim straszy i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Niemniej znaleźć tu można także momenty, które rozbawią widza i pozwolą odetchnąć. Twórcy umiejętnie balansują na granicy grozy i czarnego humoru. Dzięki temu seans jest dynamiczny i zaskakujący.

Podsumowanie i rekomendacja

Mocne i słabe strony

Niewątpliwymi atutami filmu są: świetna gra aktorska, wciągająca historia, przerażająca atmosfera i znakomite efekty specjalne. Nieco słabiej wypada nieprzekonujące zakończenie, które jednak nie psuje ogólnego bardzo dobrego wrażenia.

Dla kogo polecany?

Film z pewnością przypadnie do gustu fanom mocnych horrorów, którzy lubią się bać i pozwolić porwać się fikcji. Docenią go jednak także widzowie ceniący kunszt filmowy i nastrojową oprawę audiowizualną. Obowiązkowa pozycja dla miłośników paranormalnych historii.

Czy warto obejrzeć?

"Fenomen" to zdecydowanie produkcja warta obejrzenia. To film, który potrafi naprawdę przestraszyć, wciągnąć i zadziwić. Doskonała rozrywka dla fanów horrorów, ale także interesujące dzieło poruszające głębsze tematy. Gorąco polecam seans!

Podsumowanie

„Fenomen” to zdecydowanie jeden z ciekawszych polskich horrorów ostatnich lat. Film dostarcza widzom solidną dawkę emocji, trzyma w napięciu i potrafi naprawdę przerazić. Twórcy umiejętnie bawią się konwencją, zaskakując publiczność zwrotami akcji i inteligentną fabułą. Znakomita oprawa audiowizualna i mistrzowsko zbudowana atmosfera sprawiają, że seans jest prawdziwą ucztą dla zmysłów. Mimo kilku niedoskonałości, „Fenomen” to obowiązkowa pozycja dla fanów horrorów i thrillery. Film, który z pewnością pozostanie w pamięci na długo.

Najczęściej zadawane pytania

Zdecydowanie tak! „Fenomen” to mocny, przerażający horror, który potrafi naprawdę wywołać dreszcze. Nie brak w nim momentów, które przyprawią widza o szybsze bicie serca.

Zdecydowanie polecam obejrzeć „Fenomen” na dużym ekranie. W kinie lepiej można wczuć się w klimat filmu i dać porwać jego mrocznej, upiornej atmosferze. Seans w domu też jest dobry, ale trochę mniej emocjonujący.

Ze względu na liczne sceny grozy i przemocy „Fenomen” jest filmem raczej dla widzów dorosłych i młodzieży powyżej 16 roku życia. Młodsze dzieci mogą się za bardzo przestraszyć.

Zdecydowanie tak! To świetnie zrealizowany horror z ciekawą fabułą i świetną atmosferą. Fani gatunku na pewno nie będą zawiedzeni. Polecam każdemu, kto lubi dreszczyk emocji.

Osobiście uważam, że lepiej nie znać zbyt wielu szczegółów fabuły przed obejrzeniem „Fenomenu”. Film mocno bazuje na zaskoczeniu i zwrotach akcji, więc im mniej się wie, tym lepsze wrażenie robi. Oczywiście zwiastun można obejrzeć.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Zrozumieć miary: Jak przeliczyć 20 g na dekagramy?
  2. Gra o Tron w Chorwacji | Split, Dubrownik i lokalizacje z serialu
  3. Aktorzy, którzy grali słynne postacie historyczne
  4. 10 najlepszych dramatów wojennych
  5. Horrory o nawiedzonych domach - Zobacz najlepsze filmy z dreszczykiem
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Dawid Zawadzki
Dawid Zawadzki

W świecie pikseli i algorytmów odnajduję swoje awangardowe azyle. Moje teksty to kolaż cyfrowych odkryć, od ukrytych skarbów kodu po analizę trendów. Blog to moje laboratorium innowacji, gdzie wykreowana wiedza wtapia się w moje bitowe opowieści. Zanurz się ze mną w oceanie technologicznej mądrości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły