Polskie aktorki od zawsze zachwycały widzów niezwykłym talentem i urodą. W historii polskiego kina znajdziemy wiele wybitnych postaci, które na zawsze zapisały się w pamięci widzów. Od gwiazd epoki przedwojennej, poprzez aktorki znane z filmów z czasów PRL, po współczesne artystki - polskie aktorki potrafią oczarować i poruszyć publiczność. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej największym legendom rodzimego kina i teatru, które swoją grą aktorską zachwycały i nadal zachwycają widzów w kraju i za granicą.
Polskie aktorki, które zdobyły Hollywood
Izabella Scorupco
Izabella Scorupco to jedna z niewielu polskich aktorek, którym udało się zrobić międzynarodową karierę. Znana jest przede wszystkim z roli dziewczyny Jamesa Bonda w filmie „GoldenEye” z 1995 roku. Urodziła się w Szwecji w polskiej rodzinie i jako nastolatka rozpoczęła karierę modelki. W wieku 16 lat zadebiutowała w filmie „Ingen kan älska som vi”. Po kilku szwedzkich produkcjach wyjechała do USA, gdzie zagrała u boku Pierce'a Brosnana w przeboju „GoldenEye”. Wystąpiła także w takich hollywoodzkich hitach jak „Wirus” czy „Rollerball”.
Pola Negri
Pola Negri to bez wątpienia jedna z największych gwiazd niemego kina. Urodzona w Lipnie aktorka w początkach kariery, na przełomie XIX i XX wieku, występowała na scenach warszawskich teatrów. W 1914 roku wyjechała do Berlina, gdzie została zauważona przez słynnego reżysera Ernsta Lubitscha i zagrała w jego filmie „Oczy Mumii Ma”. Jej kariera nabrała rozpędu i Negri stała się sensacją kina niemego w Niemczech. W 1923 roku przeniosła się do USA, gdzie z powodzeniem kontynuowała karierę, grając u boku największych gwiazd tamtego okresu. Do jej najsłynniejszych filmów należą m.in. „Hiacynta”, „Kobieta z importu” czy „Hotel Imperial”.
Izabella Miko
Izabella Miko urodziła się w Łodzi, ale jako dziecko wyemigrowała z rodzicami do USA. Tam rozpoczęła karierę jako aktorka i tancerka. Debiutowała w filmie „Coyote Ugly”, a następnie zagrała epizodyczne role w takich produkcjach jak „Różowa Pantera” czy „Chicago”. Przełomem okazała się rola w filmie „Park Łowców” u boku Roberta De Niro i Sigourney Weaver. Miko kontynuowała karierę w Hollywood, grając w serialach „Zagubieni” czy „Czysta krew”. Aktorka często podkreśla swoje polskie korzenie.
Ikony polskiego kina - aktorki epoki PRL
Kalina Jędrusik
Kalina Jędrusik to prawdziwa ikona polskiej komedii i kabaretu. Debiutowała jeszcze przed wojną jako piosenkarka. Po wojnie występowała w teatrach rewiowych, a od lat 50. zaczęła regularnie pojawiać się na dużym ekranie. Zagrała w ponad 40 filmach fabularnych, wcielając się zazwyczaj w ekscentryczne i temperamentne bohaterki. Jej najsłynniejsze role to m.in. Wanda PAC w „Rejsie”, czy Żaneta w „Poszukiwany, poszukiwana”. Jędrusik zachwycała widzów niezwykłą charyzmą i talentem komediowym.
Elżbieta Czyżewska
Elżbieta Czyżewska to jedna z najbardziej utalentowanych i cenionych polskich aktorek drugiej połowy XX wieku. Już jej debiutancka rola w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy przyniosła jej rozgłos. Czyżewska występowała zarówno w filmach, jak i w teatrze, tworząc zapadające w pamięć, pełne emocji kreacje dramatyczne. Do jej najsłynniejszych ról filmowych należą postacie z „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, „Wesela” czy „Perły w koronie”. Aktorka była laureatką wielu prestiżowych nagród.
Beata Tyszkiewicz
Beata Tyszkiewicz to kolejna wybitna aktorka znana z ról w filmach z czasów PRL. Debiutowała jeszcze jako nastolatka w filmie „Daleka jest droga”. Przełomem okazała się rola w „Noce i dnie” Jerzego Antczaka, za którą otrzymała nagrodę na FPFF w Gdańsku. Ogromną popularność przyniosły jej role w „Lalce” czy „Panu Wołodyjowskim”. Tyszkiewicz zachwycała subtelną grą aktorską i niezwykłą urodą. Do historii polskiego kina przeszła jako jedna z największych gwiazd lat 60. i 70.
Współczesne gwiazdy polskiego kina
Joanna Kulig
Joanna Kulig to obecnie jedna z najbardziej rozchwytywanych polskich aktorek, znana zarówno z ról filmowych, jak i teatralnych. Międzynarodową sławę przyniosła jej rola w głośnym filmie „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, za którą otrzymała nagrodę European Film Award. Kulig zachwyca niezwykłą charyzmą i plastycznością aktorską. Kreowała barwne role m.in. w takich filmach jak „Sztuka kochania”, „Wiedźmin” czy „Hania”. Jest także utalentowaną piosenkarką.
Kasia Smutniak
Katarzyna Smutniak urodziła się w Pile, ale jako modelka wyjechała do Włoch, gdzie rozpoczęła również karierę aktorską. W 2000 roku zadebiutowała rolą w filmie „Ostatnie tango w Paryżu”. Międzynarodową sławę przyniósł jej występ w głośnym filmie „Persepolis”. Polskiej publiczności dała się poznać m.in. rolami w filmach „Sztuka kochania” i „Jack Strong”. Smutniak zachwyca nieziemską urodą i charyzmą.
Magdalena Boczarska
Magdalena Boczarska to kolejna polska aktorka znana zarówno w kraju, jak i za granicą. Międzynarodową sławę przyniosła jej rola w głośnym serialu Netflixa „Wiedźmin”, w którym zagrała czarodziejkę Yennefer. Boczarska ma jednak na koncie wiele znakomitych ról w polskich produkcjach, m.in. w filmach „Sztuka kochania”, „Imaginacja” czy „Powidoki”. Aktorka zachwyca niezwykłym talentem i plastycznością.
Aktorki teatralne o uznanym dorobku

Maja Komorowska
Maja Komorowska to przede wszystkim wybitna aktorka teatralna, choć ma na koncie także role filmowe i telewizyjne. Znana jest z występów w teatrach warszawskich, m.in. w Teatrze Narodowym i Teatrze Powszechnym. Stworzyła dziesiątki niezapomnianych kreacji w spektaklach dramatycznych, komediowych i musicalowych. Do jej najwybitniejszych ról należą m.in. rola w „Mądrej” czy tytułowa rola w spektaklu „Maria Callas. Master Class”. Komorowska uchodzi za jedną z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych.
Krystyna Janda
Krystyna Janda to prawdziwa legenda polskiego teatru. Znakomita aktorka dramatyczna, znana przede wszystkim ze współpracy z teatrem warszawskim. Stworzyła dziesiątki wybitnych ról teatralnych obejmujących szeroki wachlarz dramaturgii światowej. Grała m.in. w spektaklach „Tango” i „Kartoteka”. Od wielu lat kieruje też własnym teatrem – Och-Teatrem w Warszawie. Jest laureatką wielu nagród. Na dużym ekranie zachwycała m.in. w filmach „Człowiek z marmuru” i „Palec Boży”.
Ewa Dałkowska
Ewa Dałkowska to kolejna wybitna aktorka teatralna, która stworzyła dziesiątki barwnych i poruszających kreacji na scenach polskich teatrów. Znana była z doskonałej dykcji i niezwykłej charyzmy. Występowała m.in. w warszawskich teatrach Ateneum i Narodowym. Do jej najsłynniejszych ról należą m.in. tytułowa rola w „Pani Bovary” czy występ w spektaklu „Czarownice z Salem”. Dałkowska zmarła w 2014 roku, do końca aktywnie grając w teatrze.
Największe legendy polskiej komedii
Kalina Jędrusik
Kalina Jędrusik, o której już wspominaliśmy wcześniej, była niekwestionowaną królową polskiej komedii. Jej role w filmach cieszyły się niesłabnącą popularnością, a aktorka zachwycała widzów niezwykłym talentem komediowym i charyzmą. Kreowała barwne, pełne energii i humoru postacie, które na zawsze zapisały się w historii polskiej komedii filmowej.
Irena Kwiatkowska
Irena Kwiatkowska to kolejna legenda polskiej komedii. Znakomicie odnajdywała się w lekkich, komediowych rolach, ciesząc widzów swoim ciepłym, inteligentnym humorem. Grała w wielu kultowych komediach PRL, m.in. w filmach „Nie lubię poniedziałku”, „Poszukiwany, poszukiwana” czy „Nie ma mocnych”. Stworzyła dziesiątki barwnych i zabawnych postaci, które przeszły do historii polskiej komedii.
Natalia Kukulska
Natalia Kukulska, córka Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego, również z powodzeniem realizuje się w komediowych rolach filmowych i serialowych. Znakomicie sprawdza się w lekkich, pełnych humoru kreacjach, czego dowodem są jej role w takich produkcjach jak „Lejdis”, „Singielka” czy „Juliusz”. Kukulska udowodniła, że talent komediowy ma we krwi.
Młode pokolenie polskich aktorek
Magdalena Cielecka
Magdalena Cielecka to utalentowana aktorka młodego pokolenia, która zadebiutowała już jako nastolatka, grając w serialu „M jak miłość”. Z czasem zaczęła pojawiać się także w produkcjach kinowych, gdzie stworzyła kilka znakomitych ról dramatycznych. Do jej najgłośniejszych kreacji należą role w filmach „Sala samobójców” i „Drogówka”. Cielecka udowodniła, że potrafi poruszać widzów swoją grą aktorską.
Małgor Podsumowanie
Podsumowanie
Przedstawione w artykule aktorki to jedynie wybrane postaci reprezentujące bogactwo talentów, jakimi dysponowało i dysponuje polskie kino i teatr. Od legendarnych gwiazd epoki przedwojennej i PRL-u, poprzez wybitne aktorki teatralne, po wschodzące gwiazdy współczesnego kina - polskie aktorki zawsze potrafiły zachwycać publiczność niezwykłym warsztatem, urodą i charyzmą. Ich role na stałe zapisały się na kartach historii polskiej kultury, a filmy i spektakle z ich udziałem wciąż przyciągają rzesze widzów. Aktorki te są najlepszym dowodem na to, że polska szkoła aktorska należy do światowej czołówki.