Seriale

Rick i Morty Sezon 1 Odcinek 1 - Ciekawostki i Streszczenie Pierwszego Odcinka

Autor Dawid Zawadzki
Dawid Zawadzki30.10.20238 min.
 Rick i Morty Sezon 1 Odcinek 1 - Ciekawostki i Streszczenie Pierwszego Odcinka

Serial animowany „Rick i Morty” od razu po premierze zdobył rzesze fanów na całym świecie. Pierwszy odcinek wprowadza widzów w szalony, pełen czarnego humoru świat tytułowych bohaterów. Opowiada o ekscentrycznym naukowcu Ricku, który wraca do rodziny córki po latach nieobecności i zabiera wnuka Morty'ego na niebezpieczne podróże międzywymiarowe. Jakie najciekawsze momenty kryje w sobie ten pierwszy odcinek?

Jakie są najciekawsze momenty z 1 odcinka Ricka i Morty'ego?

Już pierwsze sceny dają pogląd na specyficzne poczucie humoru serialu. Rick pijany przylatuje statkiem kosmicznym do domu córki Beth i wymiotuje nad stołem. Potem niszczy całe laboratorium w piwnicy, po czym tworzy kolejne. Wprowadza też wnuka Morty'ego w świat nauki, pokazując mu międzywymiarowy portal.

Kolejna komiczna scena to wizyta Rika i Morty'ego w alternatywnym wymiarze, gdzie ludzie mają psy zamiast rąk. Awantura Rika z celnikiem o narkotyki schowane w odbycie Morty'ego staje się początkiem szalonej gonitwy z policją.

Nie brakuje też czarnego humoru, gdy Rick każe Morty'emu wsadzić sobie nasiona mega drzewa głęboko w odbyt, aby przejść kontrolę celną po powrocie. Drzewo szybko rośnie, powodując chaotyczne sceny w szkole Morty'ego.

Pod koniec odcinka Rick budzi Morty'ego w nocy, aby pokazać mu ciało zamordowanego celnika. Okazuje się, że to była tylko halucynacja wywołana serum prawdy. Tego typu nieprzewidywalne zwroty akcji to znak rozpoznawczy serialu.

Streszczenie fabuły pierwszego odcinka serialu Rick i Morty

Serial zaczyna się od sceny, gdy Rick Sanchez - ekscentryczny i cyniczny naukowiec - ląduje pijany w domu córki Beth i wymiotuje na dywan. Jego powrót po 20 latach nieobecności zaskakuje rodzinę. Rick szybko zdobywa sympatię wnuka Morty'ego, pokazując mu tajne laboratorium w garażu, a także międzywymiarowy portal.

Rick zabiera Morty'ego w pierwszą podróż między wymiarami do świata, gdzie ludzie mają zamiast rąk psy. Chce tam zdobyć nasiona megadrzewa. Po drodze miewają kłopoty z celnikami wykrywającymi narkotyki Rika. Ten każe Morty'emu ukryć nasiona w odbycie.

Po powrocie do domu nasiona zaczynają szybko rosnąć w ciele Morty'ego, co prowadzi do komicznych sytuacji w jego szkole. Tymczasem siostra Morty'ego Summer odkrywa laboratorium Rika i przypadkiem tworzy portal do wymiaru opanowanego przez olbrzymie nietoperze.

Morty i Rick muszą stawić im czoła. Pod koniec Rick pokazuje Morty'emu zwłoki celnika, którego rzekomo zabił. Okazuje się, że to była tylko halucynacja wywołana serum prawdy. Odcinek kończy się rodzinną kolacją, podczas której Rick ogłasza, że zostaje z rodziną.


Czytaj więcej: W poszukiwaniu siebie w Recenzji serialu Wszystkie Kwiaty Alice Hart (2023) - opinie i relacja

Dlaczego Rick zabiera Morty'ego na niebezpieczne przygody międzywymiarowe?

Motywacje Rika do zabierania Morty'ego w podróże między wymiarami nie są do końca jasne. Z pewnością Rick jest samotnym geniuszem szukającym towarzystwa i uznania. Być może chce zaimponować Morty'emu i zaskarbić jego sympatię po latach nieobecności.

Możliwe też, że Rick po prostu lubi dzielić się ze swoim wnukiem ekscytującymi przygodami i odkrywaniem nowych światów. Traktuje go jako swojego rodzaju asystenta i partnera. Nie przejmuje się przy tym zbytnio bezpieczeństwem Morty'ego.

Nie bez znaczenia jest fakt, że fale mózgowe Morty'ego maskują geniusz Rika, dzięki czemu może on podróżować po różnych wymiarach niezauważony. Rick cynicznie wykorzystuje wnuka dla własnych celów, nie bacząc na konsekwencje.

Gdzie Rick zabiera Morty'ego w 1 odcinku? Opis lokacji.

 Rick i Morty Sezon 1 Odcinek 1 - Ciekawostki i Streszczenie Pierwszego Odcinka

W pierwszym odcinku Rick zabiera Morty'ego do co najmniej dwóch alternatywnych wymiarów:

 • Wymiar, gdzie ludzie zamiast rąk mają inteligentne psy - dziwaczny świat, w którym zwierzęta są zintegrowane z ludzkimi ciałami. Mieszkańcy tego świata mają psy zamiast dłoni, co prowadzi do wielu komicznych sytuacji.
 • Wymiar opanowany przez olbrzymie, inteligentne nietoperze - mroczny świat rządzony przez humanoidalne nietoperze. Jest to w zasadzie planeta nietoperzy, na której panuje permanentny mrok. Pojawia się tu także wielki nietoperz-władca.

Trudno jednoznacznie określić, czy były jeszcze jakieś inne lokacje. Na pewno Rick i Morty przemierzają wiele dziwnych i niebezpiecznych miejsc w trakcie swoich przygód.

Jakie kontrowersje wywołał pierwszy odcinek Ricka i Morty'ego?

Mimo iż „Rick i Morty” od początku był serialem Animacji dla Dorosłych, pierwszy odcinek wywołał spore kontrowersje ze względu na:

 • dużą ilość wulgaryzmów,
 • sceny przemocy i morderstw,
 • czarny humor odnoszący się m.in. do zamachu 9/11,
 • sceny seksualne i nagość,
 • promowanie alkoholu i narkotyków.

Twórcy serialu od początku podkreślali, że jest to produkcja wyłącznie dla dorosłych widzów. Mimo to w Stanach Zjednoczonych pojawiły się głosy oburzenia rodziców, którzy uznali „Ricka i Morty’ego” za zbyt kontrowersyjny.

Czy 1 odcinek Ricka i Morty'ego jest dla dzieci? Ostrzeżenia dla rodziców.

Pierwszy odcinek, jak i cały serial „Rick i Morty”, zdecydowanie nie jest odpowiedni dla dzieci. Zawiera wiele wulgaryzmów, przemocy, seksualnych aluzji i czarnego humoru. Dlatego rodzice powinni zachować szczególną ostrożność i rozważyć, czy pozwolić swoim dzieciom na oglądanie.

Serial promuje też zażywanie alkoholu i narkotyków oraz generalnie lekceważący stosunek do większości norm społecznych. Z tego względu zdecydowanie odradza się oglądanie go osobom poniżej 15-16 lat.

Nawet starszym nastolatkom warto towarzyszyć przy oglądaniu i wyjaśniać kontrowersyjne sceny lub żarty. „Rick i Morty” to produkcja wyraźnie skierowana do publiczności dorosłej.

Kto jest twórcą serialu Rick i Morty? Krótka biografia.

Twórcą „Ricka i Morty’ego” jest Justin Roiland - amerykański aktor głosowy, scenarzysta i producent telewizyjny. Urodził się w 1980 roku w Stockton w Kalifornii. Pracował przy takich produkcjach jak „Gravity Falls” czy „Adventure Time”.

Współtworzył i produkował internetowy serial animowany „House of Cosbys”. W 2013 roku wraz z Danem Harmonem stworzył serial „Rick and Morty”, gdzie użycza głosu obu tytułowym bohaterom.

Justin Roiland jest laureatem nagrody Emmy za najlepszy program krótkometrażowy. Znany jest ze specyficznego, często absurdalnego poczucia humoru, które w pełni ujawnił w kontrowersyjnym serialu „Rick i Morty”.

Gdzie można obejrzeć 1 odcinek Ricka i Morty'ego online lub do pobrania?

Istnieje kilka legalnych opcji, aby obejrzeć online pierwszy odcinek „Ricka i Morty’ego” z polskim dubbingiem lub napisami:

 • Platforma Netflix udostępnia wszystkie sezony serialu na swoim serwisie streamingowym.
 • Serial można kupić na platformach takich jak iTunes, Google Play, Amazon Prime czy Rakuten TV.
 • Odcinki można też oglądać na stronie AdultSwim.com, za darmo z reklamami.
 • Fragmenty i pełne odcinki są dostępne na YouTube, jednak często znikają z powodu naruszeń praw autorskich.

Oprócz legalnych źródeł, odcinki „Ricka i Morty’ego” można znaleźć na stronach z nielegalnymi streamami lub do pobrania na torrentach. Jest to jednak niezgodne z prawem i niewskazane.

Podsumowanie - Dlaczego warto obejrzeć 1 odcinek Ricka i Morty'ego?

Pierwszy odcinek "Ricka i Morty'ego" to świetne wprowadzenie w szalony świat tych niezwykłych postaci. Już na początku widać, że będzie to dynamiczna, pełna czarnego humoru animacja dla dorosłych widzów. Twórcy nie boją się kontrowersji i poruszają tematy tabu.

Odcinek zawiera wiele komicznych scen i niespodziewanych zwrotów akcji. Dzięki wizytom w alternatywnych wymiarach poznajemy coraz to nowe, absurdalne światy. Relacja Rika i Morty'ego, mimo że dysfunkcyjna, jest bardzo zabawna.

Fani animacji i czarnej komedii na pewno powinni dać szansę temu serialowi. "Rick i Morty" od pierwszego odcinka pokazuje, że nie boi się eksperymentować i przekraczać granic. To produkcja, która może zaskoczyć i rozbawić - jeśli tylko nie jest się łatwo obrażalnym.

Najczęstsze pytania

Na czym polega fenomen serialu "Rick i Morty"?

Fenomen "Ricka i Morty'ego" polega na inteligentnym, czarnym humorze, akcji rozgrywającej się w wielu alternatywnych wymiarach oraz nietuzinkowych, zabawnych bohaterach.

Dlaczego ten serial jest kontrowersyjny?

Serial zawiera dużo wulgaryzmów, przemocy, seksu i czarnego humoru. Porusza tematy uznawane za tabu i nie boi się przekraczać granic przyzwoitości.

Od którego wieku można oglądać "Ricka i Morty'ego"?

Zdecydowanie jest to serial tylko dla dorosłych. Nie zaleca się oglądania go osobom poniżej 16-18 lat ze względu na kontrowersyjną treść.

Gdzie legalnie obejrzeć pierwszy odcinek online?

Legalnie odcinek można obejrzeć m.in. na Netflix, Amazon Prime Video, iTunes lub na AdultSwim.com.

Kto stworzył serial "Rick i Morty"?

Twórcą jest Justin Roiland we współpracy z Danem Harmonenem. Roiland użycza też głosu głównym bohaterom.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Aktorzy, którzy zmienili się nie do poznania dla roli
 2. Ilu centymetrów miała Elżbieta II? Zaskakująco niski wzrost królowej Wielkiej Brytanii
 3. Filmy, które zmieniły sposób kręcenia filmów
 4. Które nagrody są najbardziej prestiżowe dla aktorów?
 5. Najlepsze seriale historyczne do obejrzenia w Netflix
Autor Dawid Zawadzki
Dawid Zawadzki

W świecie pikseli i algorytmów odnajduję swoje awangardowe azyle. Moje teksty to kolaż cyfrowych odkryć, od ukrytych skarbów kodu po analizę trendów. Blog to moje laboratorium innowacji, gdzie wykreowana wiedza wtapia się w moje bitowe opowieści. Zanurz się ze mną w oceanie technologicznej mądrości.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły