Filmy

Role aktorskie, które przeszły do historii

Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański30.08.20237 min.
Role aktorskie, które przeszły do historii

Kino od zawsze fascynowało widzów, a wielkie role aktorskie na stałe wpisały się do historii popkultury. Niektóre kreacje okazały się tak wybitne, że na zawsze związały aktora z danym bohaterem. Oto przegląd najbardziej pamiętnych i kultowych ról, które na zawsze zmieniły kino.

Kultowe role komediowe

Rowan Atkinson jako Mr. Bean

Brytyjski aktor Rowan Atkinson stworzył jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci komediowych w historii. Niezdarny i niezręczny pan Bean, ubrany zawsze w tym samym stylu z zbyt krótkimi spodniami, stał się ikoną british humoru. Serial Mr. Bean doczekał się wielu odcinków i filmów pełnometrażowych, a skecze z udziałem tej postaci rozśmieszały całe pokolenia. Dziwaczny, milczący pan Bean okazał się postacią ponadczasową.

Jim Carrey w Masce i Ace Ventura

Amerykański komik Jim Carrey zasłynął z kreowania szalonych, przesadzonych postaci. Jego role w filmach Maski i Ace Ventura: Psi detektyw uczyniły go gwiazdą komedii lat 90. Carrey brawurowo wcielał się w kolorowe, ekscentryczne postacie pełne energii i specyficznego humoru. Jego charakterystyczna, przesadna mimika oraz talent komediowy sprawiły, że filmy z jego udziałem na stałe zapisały się w historii komedii.

Roberto Benigni w Życiu jest piękne

Włoski aktor Roberto Benigni stworzył jedną z najbardziej wzruszających komedii wojennych w historii kina. Film Życie jest piękne opowiada o ojcu starającym się ochronić syna przed okropieństwami II wojny światowej. Benigni zagrał główną rolę z niezwykłym wyczuciem, łącząc wzruszenie z humorem. Jego kreacja pełna ciepła i wrażliwości przeszła do historii i przyniosła mu Oscara dla najlepszego aktora.

Legendarni bohaterowie akcji

Bruce Willis jako John McClane

Bruce Willis jako twardzielny glina John McClane w filmie Szklana pułapka na zawsze wpisał się do kanonu kina akcji. Jego kreacja policjanta w pojedynkę mierzącego się z terrorystami stała się wzorem bohatera pełnego siły, odwagi i poczucia humoru. Seria filmów o przygodach McClane'a ugruntowała pozycję Willisа jako ikony kina akcji lat 80. i 90. Sceny walki i pościgów z jego udziałem należą do najlepszych w historii gatunku.

Arnold Schwarzenegger w Terminatorze

Cofnięty w czasie cyborg grany przez Arnolda Schwarzeneggera w Terminatorze Jamesa Camerona stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w kinie akcji. Kreacja niemal niepokonanej maszyny polującej na ludzi zapadła w pamięć i zapoczątkowała popularną serię filmów. Charakterystyczny wygląd i chłodna kalkulacja Terminatora idealnie oddawały aktorskie atuty Schwarzeneggera i uczyniły go ikoną kina SF.

Sylvester Stallone jako Rocky i Rambo

Sylvester Stallone jako bokser Rocky Balboa i weteran wojenny John Rambo stworzył dwie kultowe postaci kina lat 70. i 80. Jego kreacje pełne siły i determinacji do dzisiaj uchodzą za wzór bohatera akcji. Rocky i Rambo w wykonaniu Stallone'a na trwałe wpisały się do popkultury i zdefiniowały gatunek filmów o jednym mężczyźnie stawiającym czoła przeciwnościom losu. Te role uczyniły Stallone'a megagwiazdą kina akcji na całe dekady.

Niezapomniane role dramatyczne

Meryl Streep w Wyborze Zofii

Amerykańska aktorka Meryl Streep ma na koncie wiele pamiętnych ról dramatycznych. Jedną z najwybitniejszych była kreacja Zofii Zawistowskiej w filmie Wybór Zofii. Streep wzruszająco sportretowała polską matkę stającą przed dramatycznym moralnym dylematem w czasie II wojny światowej. Jej gra pełna emocji i napięcia przeszła do historii i została uhonorowana Oscarem dla najlepszej aktorki.

Anthony Hopkins jako Hannibal Lecter

Brytyjski aktor Anthony Hopkins stworzył jedną z najbardziej przerażających postaci w historii kina jako kanibal-psychopata Hannibal Lecter w filmie Milczenie owiec. Jego kreacja inteligentnego i wyrafinowanego doktora-mordercy głęboko zapadła w pamięć widzów. Hopkins idealnie oddał mrożącą krew w żyłach aurę zła bijącą od Lectera. Krótki, ale niezapomniany występ przyniósł mu Oscara i uczynił z Lectera ikonę popkultury.

Heath Ledger jako Joker

Australijski aktor Heath Ledger zmarł w trakcie kręcenia filmu Mroczny Rycerz, w którym zagrał Jokera. Jego kreacja psychopatycznego przeciwnika Batmana okazała się jedną z najbardziej przełomowych ról złoczyńców w historii. Ledger stworzył postać niepokojącą i nieprzewidywalną, wcielając się w nią z mrocznym, obłąkańczym urokiem. Pośmiertnie otrzymał Oscara za swoją charakterystyczną, pełną grozy grę.

Aktorzy wcielający się w postaci historyczne

Role aktorskie, które przeszły do historii

Daniel Day-Lewis jako Abraham Lincoln

Brytyjski aktor Daniel Day-Lewis słynie z niezwykle drobiazgowego przygotowania do ról. W filmie Lincoln Stevena Spielberga wcielił się w tytułowego prezydenta USA. Jego kreacja oddawała charyzmę i gruntowność Lincolna z niebywałym realizmem. Day-Lewis zgłębił osobowość bohatera i odtworzył ją na ekranie z dbałością o detale, od głosu po gesty. Za tę rolę otrzymał trzeciego w karierze Oscara.

Ben Kingsley jako Gandhi

Ben Kingsley w filmie Gandhi z 1982 roku stworzył magistra wnętrza duchowego przywódcy Indii. Aktor bardzo wiernie sportretował tytułową postać, oddając jej łagodność, mądrość i determinację. Kingsley wcielił się w Gandhiego z niezwykłą dbałością o szczegóły, od charakterystycznej fryzury po gestykulację. Jego kreacja idealnie uchwyciła aurę i charyzmę tej legendy, za co Kingsley otrzymał Oscara.

Forest Whitaker jako Idi Amin

Amerykański aktor Forest Whitaker zagrał tytułową rolę w filmie Ostatni król Szkocji o zbrodniczym dyktatorze Ugandy. Jego kreacja oddawała niepokojącą mieszankę charyzmy, tupetu i okrucieństwa tej postaci. Whitaker bardzo przekonująco sportretował przerażającą niestabilność i paranoję Amina. Aktor zgłębił osobowość dyktatora i odtworzył ją z mrocznym realizmem, za co otrzymał Oscara.

Gwiazdy kina science fiction

Harrison Ford jako Han Solo

Harrison Ford jako Han Solo, przemytnik z charakterystycznym sardonicznym urokiem, na trwale wpisał się do uniwersum Gwiezdnych Wojen. Jego kreacja krnąbrnego outsidera o złotym sercu idealnie uzupełniała Luke'a i Leię. Sologany Forda jak "Niech moc będzie z tobą" weszły do kanonu popkultury. Aktor z miejsca stał się idolem fanów i zdefiniował postać charyzmatycznego bohatera science fiction na dekady.

Sigourney Weaver jako Ripley

Sigourney Weaver jako Ellen Ripley stworzyła nowy wzór bohaterki filmów sci-fi. Jej legendarne role w serii Obcy pokazały silną, zdecydowaną kobietę mierzącą się z potworami z kosmosu. Ripley w wykonaniu Weaver była wzorem odwagi, determinacji i matczynego instynktu. Aktorka nadawała tej postaci głębię i wielowymiarowość, sprawiając że stała się jedną z najważniejszych bohaterek w historii kina.

Keanu Reeves w roli Neo

Keanu Reeves jako Neo, wybrańcem proroctwa walczącym z maszynami w Matrixie, stworzył nową ikonę kina akcji przełomu wieków. Jego rola łączyła kunszt walki, charyzmę i mistyczną aurę. Reeves nadał Neo głębię i duchowy wymiar, sprawiając że stał się on bohaterem filozoficznym. Sceny akcji Matrixa z udziałem Reevesa zrewolucjonizowały choreografię i efekty specjalne w kinie SF na lata.

Podsumowanie

Wielkie role filmowe potrafią na zawsze zapisać się w pamięci widzów i historii kina. Aktorzy, którym udało się stworzyć wybitne, charyzmatyczne kreacje bohaterów często kojarzeni są przez lata właśnie z tymi postaciami. Niezależnie od gatunku - czy to komedia, dramat, akcja czy sci-fi - wybitni artyści potrafili nadać swoim postaciom niezwykłą głębię, która pozwoliła im wejść do panteonu popkultury. Role takie jak Hannibal Lecter, Rocky Balboa, Neo czy Ellen Ripley na zawsze pozostaną kultowymi kreacjami aktorskimi.

Najczęstsze pytania

Do najbardziej kultowych ról w historii kina zalicza się m.in. Jokera w wykonaniu Heatha Ledgera, Hannibala Lectera granego przez Anthony'ego Hopkinsa, Neo w wykonaniu Keanu Reevesa, czy Ellen Ripley sportretowaną przez Sigourney Weaver.

Za najbardziej pamiętne role komediowe uchodzą Mr. Bean Rowana Atkinsona, Ace Ventura i Maska Jima Carrey'a oraz Guido w Życiu jest piękne w wykonaniu Roberto Benigniego.

Legendarnymi rolami dramatycznymi są m.in. Zofia Zawistowska grana przez Meryl Streep w Wyborze Zofii, Hannibal Lecter Anthony'ego Hopkinsa w Milczeniu Owiec czy Joker Heatha Ledgera w Mrocznym Rycerzu.

Wśród najlepszych aktorskich kreacji postaci historycznych wyróżnia się Daniela Day-Lewisa jako Abrahama Lincolna, Bena Kingsleya w roli Gandhiego oraz Foresta Whitakera jako Idi Amina.

Do najsłynniejszych ról w filmach sci-fi należą m.in. Neo granego przez Keanu Reevesa, Ripley w wykonaniu Sigourney Weaver, czy Han Solo w kreacji Harrisona Forda.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Aktorzy, którzy zmienili się nie do poznania dla roli
  2. Sex Malbork - gorące sceny w średniowiecznym zamku
  3. Pamiętniki wampirów - Sezon 6 odcinek 1, 3 i 6
  4. Najbardziej kasowe filmy wszech czasów
  5. Filmy katastroficzne o epidemiach
Autor Roman Szczepański
Roman Szczepański

Jestem Roman i serdecznie witam Was na blogu, gdzie razem odkrywamy fascynujący świat kinematografii, telewizji i recenzji. Od zawsze uwielbiałem spędzać czas przed ekranem i dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat różnych produkcji. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły