Seriale

Najlepsze kryminalne seriale z Niemiec. Wciągające fabuły i śledztwo kryminalne.

Autor Dawid Zawadzki
Dawid Zawadzki13.10.20236 min.
 Najlepsze kryminalne seriale z Niemiec. Wciągające fabuły i śledztwo kryminalne.

Niemieckie seriale kryminalne cieszą się coraz większą popularnością także w Polsce. Ich mocną stroną są wciągające, zagmatwane fabuły, profesjonalne śledztwa oraz barwne postacie detektywów. W najlepszych produkcjach nic nie jest oczywiste, a widzowie z zapartym tchem śledzą poszlaki i wraz z bohaterami starają się rozwiązać zagadkę kryminalną.

Jakie niemieckie seriale kryminalne warto obejrzeć?

Wśród najlepszych niemieckich seriali kryminalnych zdecydowanie warto wymienić kultową już serię Tatort, emitowaną od 1970 roku. Każdy odcinek opowiada odrębną historię, zaś akcja osadzona jest w różnych miastach Niemiec i Austrii. Głównymi bohaterami są lokalni policjanci próbujący rozwikłać zagadkę morderstwa. Serial wyróżnia się realistycznym ukazaniem pracy śledczych.

Innym godnym polecenia serialem jest Babylon Berlin - kryminał osadzony w latach 20. XX wieku, łączący wątki polityczne, romans i śledztwo kryminalne dotyczące pornografii. Świetna charakteryzacja i klimat epoki przenoszą widza w czasy Republiki Weimarskiej.

Fani skandynawskich kryminałów pokochają z pewnością Most nad Sundem - duńsko-szwedzką produkcję o współpracy policji z obu stron cieśniny Øresund. Fabuła skupia się na śledztwie w sprawie zabójstwa kobiety, której ciało znaleziono na moście łączącym Danię i Szwecję.

Kryminalne fabuły w niemieckich serialach - o czym opowiadają?

Niemieckie seriale kryminalne poruszają najczęściej wątki morderstw, porwań, handlu narkotykami i innych poważnych przestępstw. Ich fabuła skupia się zazwyczaj na pracy policji i prokuratury, próbujących ustalić sprawcę i motyw zbrodni. Często pojawiają się zagadki kryminalne pozornie nie do rozwiązania, a akcja pełna jest zwrotów i nieoczekiwanych wydarzeń.

Sporą popularnością cieszą się seriale osadzone w przeszłości, np. w czasach Republiki Weimarskiej czy II wojny światowej. Pozwalają one zobaczyć pracę policji w zupełnie innym kontekście historycznym. Nie brakuje także produkcji osadzonych we współczesności, poruszających tematy takie jak przestępczość zorganizowana, rosyjska mafia czy terroryzm.


Czytaj więcej: Terapia z przymrużeniem oka w Recenzji serialu Terapia Bez Trzymanki (2023) - opinie i relacja

Gdzie obejrzeć dobre niemieckie seriale kryminalne?

Coraz więcej niemieckich seriali kryminalnych jest dostępnych legalnie także w Polsce. Spora ich część znajduje się obecnie w ofercie platform streamingowych takich jak:

 • Netflix
 • HBO Max
 • Amazon Prime
 • Player
 • Cineman

Dzięki temu polscy widzowie mogą w pełni cieszyć się niemieckimi produkcjami - zarówno nowościami, jak i starszymi tytułami, które zdążyły już zyskać status kultowych. Oglądanie z dodatkowymi napisami pozwala doskonale zanurzyć się w klimacie tych seriali.

Top 10 najlepszych niemieckich seriali kryminalnych

 Najlepsze kryminalne seriale z Niemiec. Wciągające fabuły i śledztwo kryminalne.

Oto zestawienie 10. najwyżej ocenianych niemieckich seriali kryminalnych:

 1. Tatort
 2. Babylon Berlin
 3. Most nad Sundem
 4. Dogs of Berlin
 5. Para rzeka
 6. Wilkołak
 7. Prawda o sprawie Harry'ego Queberta
 8. Komisarz Gently
 9. Niewidzialni
 10. Główny podejrzany

Znajdziemy wśród nich zarówno klasykę gatunku, jak i zupełnie nowe seriale, które zdążyły już zdobyć uznanie krytyków i widzów. Wspólną cechą tych produkcji są wciągające fabuły utrzymujące w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.

Niemieckie seriale kryminalne z wciągającą fabułą

Do niemieckich seriali kryminalnych, których fabuła wciąga od pierwszych minut zdecydowanie należy zaliczyć:

 • Wilkołak - opowieść o seryjnym mordercy terroryzującym Kolonię w latach 50. XX w. Fascynujące połączenie historii, zagadki kryminalnej i elementów nadnaturalnych.
 • Prawda o sprawie Harry'ego Queberta - pisarz oskarżony o morderstwo sprzed lat prosi o pomoc swojego przyjaciela, aby razem odnaleźli prawdziwego zabójcę.
 • Czarne jezioro - młoda policjantka wraca do rodzinnego miasteczka, by rozwikłać sprawę zaginięcia nastolatki. Mroczne tajemnice z przeszłości stopniowo wychodzą na jaw.

Te seriale już od pierwszego odcinka wciągają wiedzącą konstrukcją fabuły, tajemniczymi wątkami, barwnymi postaciami i świetną atmosferą. Od pierwszej minuty trudno się od nich oderwać.

Realistyczne śledztwa w niemieckich serialach kryminalnych

Mocną stroną wielu niemieckich seriali kryminalnych są realistyczne wątki śledcze, ukazujące autentyczną pracę policji.

W serialu Tatort zobaczymy wierny obraz policyjnych procedur - zabezpieczanie miejsca zbrodni, zbieranie i analizę dowodów, przesłuchiwania, ustalanie motywu i sprawcy. Często śledztwo bywa żmudne i trwa całe odcinki, nim przyniesie przełom.

Podobny realizm cechuje Parę z Jeziora, gdzie widzimy drobiazgowe oględziny, przeszukiwanie akt czy inwigilację podejrzanych. Dzięki temu jako widzowie mamy okazję poczuć klimat prawdziwego śledztwa kryminalnego.

Najsłynniejsze postacie w niemieckich serialach kryminalnych

Barwne postacie detektywów to znak rozpoznawczy wielu niemieckich seriali kryminalnych. Do najciekawszych bohaterów należą:

 • Komisarze z Tatortu - m.in. sarkastyczny Schimanski, odważna Lena Odenthal czy skrupulatny Batic.
 • Gereon Rath z Babilonu Berlin - pełen wad, ale utalentowany policjant Berlina z czasów Republiki Weimarskiej.
 • Charlotte Sieland z Pary nad Jeziorem - komisarz z problemami osobistymi, które przenoszą się na grunt zawodowy.

Te postacie zyskały niezwykłą popularność i sympatię widzów. Wiele z nich doczekało się swoich własnych seriali lub serii filmów.

Niemieckie seriale kryminalne na podstawie książek

Część najlepszych niemieckich seriali kryminalnych powstała na podstawie powieści. Przykłady to:

 • Komisarz Gently - ekranizacja cyklu powieści autorstwa Alana Huntera.
 • Prawda o sprawie Harry'ego Queberta - adaptacja bestsellerowej książki Joëla Dickera.
 • Babylon Berlin - inspirowany powieściami Volkera Kutschera.

Sięgnięcie po znane i lubiane książki pozwoliło stworzyć seriale z jeszcze ciekawszą, wielowątkową fabułą i barwnymi bohaterami. Ich atutem są znakomicie odwzorowane realia historyczne z kart powieści.

Niemieckie seriale kryminalne - podsumowanie

Niemieckie seriale kryminalne to produkcje o niesamowicie wciągających fabułach, trzymające w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Ich mocnymi stronami są zagmatwane zagadki kryminalne, barwne postacie śledczych oraz realistyczne ukazanie policyjnych procedur. Coraz więcej tych seriali doczekuje się ekranizacji, trafiając na platformy streamingowe także w Polsce. Dzięki dodatkowym napisom są w pełni dostępne dla polskich widzów. Gorąco zachęcam do ich oglądania i trzymania kciuków za ulubionych śledczych!

Najczęstsze pytania

Seriale dostępne są m.in. na Netflix, HBO Max, Amazon Prime czy Cineman. W ofercie znajdziemy zarówno nowości, jak i starsze produkcje.

Warto zobaczyć Tatort, Babilon Berlin, Most nad Sundem, Wilkołaka czy Parę nad Jeziorem. Dobrze oceniane są również Główny podejrzany i Niewidzialni.

Fabuły skupiają się zazwyczaj na zagadkach morderstw, porwań i innych poważnych przestępstw. Częsty jest motyw walki dobra ze złem.

Pojawiają się zarówno policjanci, prokuratorzy, jak i dziennikarze czy prywatni detektywi. Choć fikcyjne, są bardzo realistyczne.

Niektóre sceny mogą wzbudzać lekkie napięcie, ale ogólnie seriale te nie należą do mocno krwawych produkcji i są odpowiednie dla większości widzów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Aktorzy, którzy zmienili się nie do poznania dla roli
 2. Pamiętniki wampirów - Sezon 6 odcinek 1, 3 i 6
 3. Filmy, które zmieniły sposób kręcenia filmów
 4. Które nagrody są najbardziej prestiżowe dla aktorów?
 5. Pamiętniki wampirów sezon 5 odcinek 16 - co się wydarzy?
Autor Dawid Zawadzki
Dawid Zawadzki

W świecie pikseli i algorytmów odnajduję swoje awangardowe azyle. Moje teksty to kolaż cyfrowych odkryć, od ukrytych skarbów kodu po analizę trendów. Blog to moje laboratorium innowacji, gdzie wykreowana wiedza wtapia się w moje bitowe opowieści. Zanurz się ze mną w oceanie technologicznej mądrości.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły