Góra z "Gry o tron" - prawdziwa atrakcja dla fanów serialu!

 Góra z "Gry o tron" - prawdziwa atrakcja dla fanów serialu!
Autor Iga Laskowska
Iga Laskowska27.10.2023 | 6 min.

Serial "Gra o tron" zdobył ogromną popularność na całym świecie i przyciągnął rzesze fanów. Jedną z jego najbardziej charakterystycznych lokacji jest monumentalna góra, która odgrywa kluczową rolę w produkcji. Wielu widzów zastanawia się, czym właściwie jest ta góra i gdzie się znajduje.

Czym jest góra z "Gry o tron"?

Góra przedstawiona w serialu "Gra o tron" to fikcyjna lokacja o nazwie Mur. Jest to potężna konstrukcja wzniesiona z lodu i kamienia, która rozciąga się na setki kilometrów wzdłuż północnej granicy Siedmiu Królestw. Jej zadaniem jest ochrona cywilizowanych terenów przed dzikimi plemionami oraz niebezpiecznymi istotami zamieszkującymi tereny za Murem.

W serialu Mur ma około 700 stóp wysokości (213 metrów) i 300 mil długości (około 480 kilometrów). Grubość lodowej ściany waha się od 90 do 180 metrów. Na szczycie znajdują się umocnienia, wieże obserwacyjne i forty. Cała konstrukcja strzeżona jest przez zakon Nocnej Straży.

Jak wygląda góra z serialu "Gra o tron"?

Wizualnie Mur przedstawiony jest jako ogromna lodowa ściana, która kontrastuje z zielonymi terenami położonymi na południe od niej. Ma barwę błękitną z elementami bieli, sprawiając monumentalne wrażenie na widzach serialu.

Miejscami widać uszkodzenia i wyłomy w lodzie. Na szczycie znajdują się drewniane konstrukcje pełniące funkcje obronne i obserwacyjne. Całość sprawia surowe, masywne wrażenie i podkreśla wizję Muru jako granicy oddzielającej świat cywilizacji od świata barbarzyńców.


Czytaj więcej: Pogoń za mordercą w Recenzji serialu Bloodhounds (2023) - krytyka i ocena

Gdzie znajduje się prawdziwa góra z "Gry o tron"?

W rzeczywistości góra z serialu "Gra o tron" nie istnieje naprawdę. Sceny przedstawiające Mur kręcone były w kilku lokalizacjach w Europie.

Do najważniejszych należą:

  • Park Narodowy Thingvellir w Islandii
  • Góry Mourne w Irlandii Północnej
  • Spodek lodowca Svínafellsjökull w Islandii
  • Klif Stoney Little Bay w Irlandii Północnej

Twórcy serialu wykorzystali zdjęcia prawdziwych, naturalnych formacji skalnych i lodowców, aby stworzyć iluzję ogromnego Muru broniącego królestwa przed zagrożeniem.

Dlaczego warto odwiedzić górę z serialu "Gra o tron"?

Chociaż Mur nie istnieje naprawdę, to fani "Gry o tron" chętnie odwiedzają realne lokacje, w których kręcono sceny przedstawiające tę ikoniczną konstrukcję.

Park Narodowy Thingvellir, gdzie kręcono wiele ujęć Muru, to niezwykłe miejsce o ogromnej wartości historycznej i przyrodniczej. Można tam podziwiać przepiękne widoki oraz dowiedzieć się więcej o islandzkiej historii i geologii.

Z kolei góry Mourne to malowniczy region, w którym znajdują się wspaniałe szlaki turystyczne. To doskonała okazja do aktywnego zwiedzania i podziwiania surowego piękna irlandzkiej przyrody.

Co można zobaczyć na górze z "Gry o tron"?

W parku Thingvellir można zobaczyć m.in. kanion Almannagjá powstały w wyniku ruchów płyt tektonicznych. To właśnie w tym miejscu kręcono sceny, w których Jon Snow wyrusza za Mur, aby poznać dzikie plemiona. Pagórkowaty teren oraz skalne formacje idealnie oddają surowy klimat serialu.

Z kolei w górach Mourne turyści mogą podziwiać strome zbocza i skaliste grzbiety przypominające Mur. Niektóre ścieżki prowadzą wprost na szczyty, skąd rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki.

Jakie atrakcje czekają na fanów "Gry o tron" na górze?

Oprócz podziwiania malowniczych widoków, fani serialu mogą odwiedzić Centrum Odwiedzających w Parku Narodowym Thingvellir. Znajduje się tam wystawa poświęcona "Grze o tron" z licznymi rekwizytami i materiałami z planu zdjęciowego.

W górach Mourne wytyczono specjalny szlak turystyczny śladami "Gry o tron", gdzie zgromadzono liczne ciekawostki i multimedia związane z serialem. Można też zobaczyć trochę filmowych "pamiątek" w terenie.

Ile kosztują bilety na górę z serialu "Gra o tron"?

Wstęp do Parku Narodowego Thingvellir kosztuje około 5-6 euro. Można też wykupić bilety rodzinne i grupowe. Centrum Odwiedzających oferuje dodatkowe atrakcje za opłatą ok. 10 euro.

W góry Mourne wstęp jest bezpłatny. Bilety wymagane są jedynie na parkingi w okolicy popularnych szlaków turystycznych. Ich cena waha się od 3 do 5 euro za dzień.

Jak dojechać do góry z "Gry o tron"?

Do Parku Narodowego Thingvellir najłatwiej dojechać samochodem lub autobusem wycieczkowym. Park położony jest blisko Reykjaviku, z którego kursują autobusy. Można też wykupić wycieczkę z przewodnikiem.

Góry Mourne znajdują się w Irlandii Północnej. Najlepiej dojechać tam samochodem z Belfastu, który oddalony jest o około 1 godzinę jazdy. Możliwe jest również dotarcie komunikacją publiczną.

Fani "Gry o tron" odwiedzający te miejsca na pewno będą zachwyceni możliwością zobaczenia prawdziwych lokacji Muru. To okazja nie tylko do świetnej zabawy, ale także podziwiania przepięknych krajobrazów Islandii i Irlandii Północnej.

Podsumowanie

Chociaż Mur z "Gry o tron" istnieje tylko w świecie fantasy, to fani serialu chętnie odwiedzają prawdziwe miejsca, w których kręcono sceny przedstawiające tę monumentalną konstrukcję. Lokacje takie jak Thingvellir czy góry Mourne to niezwykłe obszary o wysokich walorach krajobrazowych. Podczas wycieczki szlakiem "Gry o tron" można nie tylko zobaczyć filmowe plenery, ale także poznać fascynującą historię i kulturę Islandii oraz Irlandii Północnej. To doskonały pomysł na wakacyjną przygodę dla każdego fana serialowego hitu.

Najczęściej zadawane pytania

Do najważniejszych lokacji należą: Park Narodowy Thingvellir w Islandii, góry Mourne w Irlandii Północnej, lodowiec Svínafellsjökull w Islandii oraz klif Stoney Little Bay w Irlandii Północnej.

W większości lokacji możliwe jest wejście na szczyty w ramach oznaczonych szlaków turystycznych. Należy jednak zachować ostrożność i dostosować trasę do swoich możliwości.

W większości przypadków nie ma takiej potrzeby. Jedynie na niektóre dodatkowe atrakcje, jak Centrum Odwiedzających w Thingvellir, warto zarezerwować bilet online.

W Centrum Odwiedzających Thingvellir zgromadzono liczne rekwizyty i materiały z planu zdjęciowego serialu. W górach Mourne również można dostrzec trochę filmowych "pamiątek".

Aby dobrze zwiedzić wszystkie lokacje i atrakcje, warto zaplanować co najmniej 5-7 dni. Można oczywiście wybrać tylko jedno miejsce, jeśli dysponujemy mniejszą ilością czasu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Zrozumieć miary: Jak przeliczyć 20 g na dekagramy?
  2. Seriale amerykańskie z lat 90 - najlepsze produkcje sprzed lat!
  3. Aktorzy, którzy grali słynne postacie historyczne
  4. 10 najlepszych dramatów wojennych
  5. Premiery Amazon Prime - listopad 2023 | Najnowsze filmy i seriale
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Iga Laskowska
Iga Laskowska

Jestem kinematyczną peregrynatorką, poszukującą w gąszczu fabuł klejnotów emocji. Na moim blogu oddaję hołd srebrnemu ekranowi, analizując obrazy kadr po kadrze. Wciągnę Cię w wir recenzji, gdzie słowa układają się jak puzzle, tworząc mozaikę kinowej pasji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły