Filmy

Królestwo Larsa von Triera - genialny, mroczny serial duńskiego reżysera

Autor Dawid Zawadzki
Dawid Zawadzki18.10.20235 min.
 Królestwo Larsa von Triera - genialny, mroczny serial duńskiego reżysera

Królestwo to najnowszy, wyczekiwany serial duńskiego reżysera Larsa von Triera. Ten mroczny i kontrowersyjny twórca od lat szokuje widzów i krytyków swoimi bezkompromisowymi produkcjami. Jego najnowsze dzieło - serial Królestwo - zapowiada się równie intrygująco i prowokacyjnie.

Królestwo - najnowszy serial Larsa von Triera

Królestwo to pierwszy serial wyreżyserowany przez słynnego duńskiego reżysera Larsa von Triera. Serial swoją premierę miał w 2022 roku i od razu wzbudził ogromne zainteresowanie i kontrowersje. Królestwo składa się z 8 odcinków i jest produkcją duńską, nakręconą w języku duńskim i angielskim. Scenariusz do serialu napisał sam Lars von Trier we współpracy z Nielsem Vorbom.

Kiedy miała miejsce premiera Królestwa?

Światowa premiera serialu Królestwo miała miejsce 31 sierpnia 2022 roku na 73. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Natomiast premiera na ekranach telewizyjnych odbyła się w Danii 9 października 2022 na kanale DR1. W Polsce serial pojawił się dopiero w 2023 roku.


Czytaj więcej: Filmy, które zmieniły oblicze kina

Gdzie można obejrzeć serial Królestwo online?

W Polsce serial Królestwo można obejrzeć online na platformie Netflix, gdzie wszystkie odcinki pojawiły się 13 stycznia 2023 roku. Dla widzów w Danii serial jest dostępny na stronie stacji DR1. Na razie nie wiadomo, czy Królestwo będzie można zobaczyć w polskiej telewizji.

O czym opowiada Królestwo - fabuła i bohaterowie

 Królestwo Larsa von Triera - genialny, mroczny serial duńskiego reżysera

Fabuła Królestwa rozgrywa się w fikcyjnym państwie o nazwie Królestwo, rządzonym przez rodzinę królewską. Główną bohaterką jest księżniczka Alia, która po śmierci brata staje się następczynią tronu. Jednak na drodze do władzy czekają ją liczne intrygi i niebezpieczeństwa. W serialu pojawia się też wątek nadprzyrodzony - księżniczka Alia zaczyna miewać dziwne wizje i sny, które zdają się zapowiadać nadejście ciemnych mocy.

Czy Królestwo to kontynuacja prozy duńskiego pisarza?

Choć akcja Królestwa rozgrywa się w fikcyjnym świecie, to inspiracją dla serialu była XIX-wieczna duńska powieść Królestwo autorstwa Sørena Kierkegaarda. Książka opowiada o pewnym egzotycznym królestwie, w którym panuje tajemnicza choroba zwana paraliżem. Według Larsa von Triera, jego serial jest luźną kontynuacją idei zawartych w powieści Kierkegaarda.

Jak oceniają Królestwo krytycy? Recenzje produkcji

Królestwo spotkało się z mieszanymi recenzjami krytyków. Część chwali serial za odważną wizję i klimat grozy. Zwracają też uwagę na świetne aktorstwo i mroczną atmosferę. Inni jednak krytykują pretensjonalność i nadmierną brutalność produkcji. Według wielu recenzentów, Królestwo to kolejny kontrowersyjny projekt von Triera, który dzieli widzów.

Dlaczego Królestwo budzi kontrowersje i zyskało R rating?

Królestwo już przed premierą było określane jako jeden z najbardziej brutalnych i szokujących seriali ostatnich lat. Produkcja zyskała najwyższą kategorię wiekową R za przemoc, drastyczne sceny i wątki seksualne. W serialu pojawiają się sceny gwałtów, tortur, kazirodztwa i innych kontrowersyjnych treści. Dla wielu widzów Królestwo może być zbyt szokujące.

Królestwo a inne dzieła Larsa von Triera - porównanie stylu

Stylistycznie Królestwo wpisuje się w charakterystyczny, mroczny styl duńskiego reżysera. Podobnie jak inne jego filmy - Antychryst czy Melancholia - serial szokuje widza i zmusza do konfrontacji z ciemnymi aspektami natury ludzkiej. Jednocześnie Krolestwo wyróżnia się rozmachem i budowaniem napięcia na przestrzeni kilku odcinków. To sprawia, że serial można uznać za zwieńczenie dotychczasowej twórczości Larsa von Triera.

Królestwo - mroczna wizja Larsa von Triera

Królestwo to kolejny kontrowersyjny projekt w reżyserskim dorobku Larsa von Triera. Choć serial podzielił krytyków i widzów, to z pewnością jest to produkcja, która zapada w pamięć i skłania do refleksji. Przedstawiona w serialu wizja ludzkiej natury i walki o władzę niewątpliwie będzie długo dyskutowana przez fanów kina. Królestwo pokazuje, że von Trier wciąż pozostaje reżyserem prowokacyjnym i bezkompromisowym w swojej twórczości.

Najczęstsze pytania

Tak, serial luźno nawiązuje do powieści "Królestwo" duńskiego filozofa Sørena Kierkegaarda z XIX wieku.

Główną bohaterkę, księżniczkę Alię, gra duńska aktorka Sidse Babett Knudsen.

Serial jest dostępny na platformie Netflix dla polskich widzów od stycznia 2023 roku.

Ze względu na drastyczne sceny przemocy, tortur, seksu i wulgarny język, serial otrzymał najwyższą kategorię R.

Na razie twórcy nie potwierdzili oficjalnie kontynuacji serialu. Królestwo zostało zaplanowane jako limitowana seria.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Aktorzy, którzy zmienili się nie do poznania dla roli
  2. Sex Malbork - gorące sceny w średniowiecznym zamku
  3. Pamiętniki wampirów - Sezon 6 odcinek 1, 3 i 6
  4. Filmy, które zmieniły sposób kręcenia filmów
  5. Które nagrody są najbardziej prestiżowe dla aktorów?
Autor Dawid Zawadzki
Dawid Zawadzki

W świecie pikseli i algorytmów odnajduję swoje awangardowe azyle. Moje teksty to kolaż cyfrowych odkryć, od ukrytych skarbów kodu po analizę trendów. Blog to moje laboratorium innowacji, gdzie wykreowana wiedza wtapia się w moje bitowe opowieści. Zanurz się ze mną w oceanie technologicznej mądrości.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły